21.4 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Μπάγερν-Ολυμπιακός 71-82: Δεν «αυτοκτόνησε» και συνέχισε την επέλαση (vids+pics)

Ο Ολυμπιακός έκανε αυτό που έπρεπε στην έδρα της Μπάγερν Μονάχου και τη νίκησε με 82-71, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στη δεύτερη συνεχόμενη επιτυχία τους και φιγουράρουν στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, περιμένοντας να μάθουν την ακριβή τους κατάταξη μετά τους αγώνες και της Παρασκευής (18/11). Από την άλλη οι Βαυαροί «έπεσαν» στο 2-6 και θεωρούνται δικαίως μία από τις χειρότερες ομάδες της διοργάνωσης έως τώρα.

Το ξεκίνημα των νταμπλούχων Ελλάδας στο παιχνίδι ήταν ασύλληπτο. Μπήκαν εξαιρετικά «διαβασμένοι», απόλυτα συγκεντρωμένοι κι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ της «Audi Dome», κυριαρχώντας και στις δύο πλευρές και «χτίζοντας» από νωρίς σημαντικές διαφορές, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 27-11 και να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα των δύο αντιπάλων στο παρκέ.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και στη δεύτερη περίοδο. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα διατηρούσε με άνεση τη διαφορά, παρά το γεγονός ότι δεν έπαιζε πολύ καλό μπάσκετ. Για αδιευκρίνιστο λόγο όμως από το 18' και μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο και οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν σχεδόν όλες τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν «τρέχοντας» ένα σερί 10-0 και μειώνοντας 34-40, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης εμφανίστηκε ξανά στο γήπεδο ο... πραγματικός Ολυμπιακός. Βρίσκοντας πολλές λύσεις στην επίθεση κατάφερε να ξεφύγει σιγά-σιγά και να επιστρέψει στις διψήφιες διαφορές, βάζοντας πίεση στους Βαυαρούς και βελτιώνοντας παράλληλα τη δική του ψυχολογία. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 54-67 και η ελληνική ομάδα έμοιαζε να έχει τον πρώτο λόγο.

Πλέον το μόνο που χρειαζόταν να κάνουν οι «ερυθρόλευκοι» ήταν να υπερασπιστούν το σημαντικό τους προβάδισμα. Σε έξι λεπτά όμως σκόραραν όλους δύο πόντους κι επέτρεψαν στους γηπεδούχους να μειώσουν (65-69) και να πιστέψουν ότι θα μπορούσαν να διεκδικήσουν τη νίκη. Σ' εκείνο το σημείο η λύση ήρθε από τη γραμμή των βολών, με τους Πειραιώτες να σκοράρουν πέντε φορές από αυτό το σημείο του παρκέ, να ξεφεύγουν με εννιά (65-74) και να μην κοιτούν ποτέ ξανά πίσω, φτάνοντας στην επικράτηση με 82-71.

Ο ΠΛΟΥΡΑΛΙΣΜΟΣ: Για ακόμα ένα παιχνίδι ο Ολυμπιακός βασίστηκε στον εκπληκτικό φέτος Σάσα Βεζένκοφ, με τον Μουσταφά Φαλ να πραγματοποιεί επίσης σπουδαία εμφάνιση. Ωστόσο το «κλειδί» των Πειραιωτών ήταν ο πλουραλισμός τους στο σκοράρισμα, καθώς όλοι οι παίκτες οι οποίοι χρησιμοποιήθηκαν σκόραραν, καθώς ο Μιχάλης Λούντζης δεν πάτησε παρκέ. Βέβαια σε αντίστοιχα επίπεδα κινήθηκε και η Μπάγερν, αν κι αυτό είναι κάτι αρκετά σύνηθες για ομάδες του Αντρέα Τρινκιέρι, με τον Ιταλό να έχει τέσσερις απουσίες και ροτέισον μόλις δέκα παικτών.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός στην αναλογία των ασίστ με τα λάθη και παράλληλα ήταν ιδιαίτερα εύστοχος στα δίποντα με ποσοστό μεγαλύτερο από 60%. Τα συγκεκριμένα δύο στατιστικά κομμάτια ήταν κι εκείνα που του χάρισαν τη νίκη, σε συνδυασμό με το άψογο ποσοστό κι από τη γραμμή των βολών, εκεί όπου έχασε μόλις μία.