17.5 C
Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Μέξας: «Είμαστε πάλι στον σωστό δρόμο» (Vid)

Το Λαύριο βρίσκεται σε καλό φεγγάρι και οι παίκτες του Κώστα Μέξα το απέδειξαν επικρατώντας του Προμηθέα με σκορ 89-84. Σε δηλώσεις του μετά τον αγώνα ο τεχνικός του Λαυρίου στάθηκε στη ψυχολογική σημασία της νίκης και στις ιδιαιτερότητες του παιχνιδιού κόντρα στους Πατρινούς.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Κώστα Μέξα:

«Πέρασε μία δύσκολή περίοδος, αλλά από τα ματς με Παναθηναϊκό, ΠΑΟΚ αλλά και σήμερα δείξαμε ότι είμαστε πάλι στο σωστό δρόμο αναφορικά με το πως προσεγγίζουμε τα παιχνίδια και πως πρέπει να παίζουμε τα παιχνίδια σε μεγάλο βαθμό. Σήμερα για τρία δεκάλεπτα είμασταν πάρα πολύ καλοί. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας αντέδρασε, εμείς κάναμε κάποια λάθη, δεν κάναμε καλή χρήση των φάουλ αλλά κάναμε και λάθη στο πρεσ του Προμηθέα. Συνεχίζουμε όμως, έχουμε νέα παιδιά που τώρα μαθαίνουν πως παίζουμε. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες για αυτή τη μεγάλη νίκη κόντρα σε μία ομάδα που είναι πάρα πολύ καλή. Είμασταν έτοιμοι να εκμεταλλευτούμε την εξάντληση του Προμηθέα και μπράβο στα παιδιά. Καλή συνέχεια στον Προμηθέα σε Ελλάδα και Ευρώπη. Έχουμε κάνει μεγάλες νίκες. Αλλά πρέπει να συνεχίσουμε. Μας δίνει πολύ κουράγιο η σημερινή νίκη. Βασικά ο τρόπος που ήρθε. Παίξαμε καλά και κερδίσαμε γιατί είναι συνέχεια των δύο προηγούμενων παιχνιδιών, που παρότι δεν νικήσαμε είδαμε πράγματα που μας άρεσαν. Βγήκε το παιχνίδι να παίξουμε έτσι. Στο πρώτο ημίχρονο με τον τρόπο που έπαιξε ο Προμηθέας, τα παιδιά το διάβασαν πολύ καλά και ο Γόντικας έβαλε πολλά καλάθια από πικ εν ρολ που ήταν πολύ καλές δημιουργίες και τελειώματα».