17.5 C

Λαύριο – Προμηθέας 89-84: Πήρε εκδίκηση με επιβλητική εμφάνιση (Vids+Pics)

Για την 16η αγωνιστική της Basket League, το Λαύριο με κυριαρχική εμφάνιση για 35 λεπτά επιβλήθηκε του φιλοξενούμενου Προμηθέα με σκορ 89-84. Οι γηπεδούχοι πετούσαν φωτιές στην επίθεση και υπέταξαν τους Πατρινούς, παίρνοντας εκδίκηση για την ήττα του πρώτου γύρου με 100-73. Η ομάδα της Λαυρεωτικής έφτασε τις 5 νίκες στη φετινή σεζόν, ενώ ο Προμηθέας γνώρισε την 7η ήττα του σε 16 αγώνες.

BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΛΑΥΡΙΟ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Στο κλειστό γυμναστήριο του Λαυρίου, η ομώνυμη ομάδα υποδέχθηκε τον Προμηθέα, σε μία αναμέτρηση εξαιρετικά ισορροπημένη αρχικά. Με κύριο όπλο την επίθεση, οι παίκτες του Κώστα Μέξα ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 3 πόντων (26-23).

Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε δραματικά, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν αμυντικά. Το Λαύριο που είχε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, έφτασε να προηγείται στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με 10 πόντους διαφορά (51-41). Χαρακτηριστική η υψηλή ευστοχία έξω από την γραμμή του τριπόντου και για τις δύο ομάδες.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Λαύριο «έδειξε τα δόντια του». Οι γηπεδούχοι με καταπληκτική δημιουργία και εκτέλεση από κοντά αλλά και από μακριά «εκτόξευσαν» τη διαφορά στους 17 πόντους (74-57) στη τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, μετατρέποντας τη τελευταία περίοδο σε τυπική διαδικασία.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηλία Παπαθεωδόρου προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά που είχε ξεφύγει πάνω από τους 20 πόντους, αλλά πλέον ήταν πολύ αργά. Η επιστροφή των Πατρινών έμεινε στη μέση, καθώς ο Πάππας για τους φιλοξενούμενους με τρίποντο 90 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έριξε τη διαφορά στους 4, αλλά τελικά το Λαύριο επικράτησε με σκορ 89-84 και «βελτιώσε» το ρεκόρ του σε 5-11. Ο Προμηθέας αντίστοιχα «έπεσε» στο 9-7.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για την ομάδα του Λαυρίου ήταν ο Κώστας Γόντικας που σημείωσε 21 πόντους, μοίρασε 2 ασίστ και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Το Λαύριο επικράτησε στη μάχη της κυκλοφορίας της μπάλας, καθώς μοίρασε 22 ασίστ για 13 λάθη, τη στιγμή που η ομάδα του Προμηθέα είχε 18 ασίστ για 13 λάθη αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι και στο κομμάτι των ριμπάουντ καθώς μάζεψαν 32 έναντι 27 του Προμηθέα.

Την επόμενη αγωνιστική το Λαύριο φιλοξενείται από το Μαρούσι, ενώ ο Προμηθέας υποδέχεται τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 26-23/51-41/74-57/89-84