23.2 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Ματέο: «Κλειδί το τρίτο δεκάλεπτο» (Vid)

H Ρεάλ Μαδρίτης πήρε το διπλό στην έδρα του Παναθηαναϊκού με σκορ 90-78 , παραμένει μόνο πρώτη στη κορυφή της βαθμολογίας της Ευρωλιγκα μετά απο 12 αγωνιστικές και ο προπονητής της Τσουζ Ματέο εμφανίστηκε ευχαριστημένος στις δηλώσεις που παραχώρησε.

Αμέσως μετά την λήξη του αγώνα ο τεχνικός των Μαδριλένων σχολίασε:

«Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο παιχνίδι. Παίξαμε καλά στη τρίτη περίοδο. Κάναμε κλεψίματα. Στο τρίτο δεκάλεπτο πήραμε προβάδισμα 10 πόντων . Τρέξαμε το παρκέ. Τώρα πρέπει να δουλέψουμε μέρα με την μέρα. Νικήσαμε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό εδώ και τώρα απλά πρέπει να σκεφτούμε το παιχνίδι με την Γκραν Κανάρια στο Ισπανικό πρωτάθλημα».

Ενώ στην συνέντευξη τύπου που παραχώρησε δήλωσε:

«Νομίζω ότι είχαμε ένα πολύ μεστό παιχνίδι. Ξέραμε ότι έπρεπε να μείνουμε ενωμένοι στο κακό μομέντουμ και πιστοί στο σύστημα μας. Ουσιαστικά δεν σταματήσαμε να παλεύουμε στο παρκέ. Ακολουθήσαμε το πλάνο μας. Είχαμε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο όπου και τότε νικήσαμε το παιχνίδι με πολύ υψηλά ποσοστά σε δίποντά και τρίποντα. Αυτό ήταν το κλειδί στον σημερινό αγώνα ,το τρίτο δεκάλεπτο και δεν σταματήσαμε να παλεύουμε. Κάναμε πολλά λάθη βεβαια,14 λάθη και δώσαμε στον Παναθηναϊκό κάποια επιθετικά ριμπάουντ αλλά πέρα από αυτό πιστεύω ότι παίξαμε εξαιρετικά και ότι κάναμε μια εξαιρετική προσπάθεια αυτή την εβδομάδα καθώς νικήσαμε δύο πολύ δύσκολα παιχνίδια εκτός έδρας».