24.3 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός-Ρεάλ 78-90: «Βασίλισσα» στην Ελλάδα!(pics)

Η Ρεάλ Μαδρίτης απέδειξε σε ένα τριήμερο στην χώρα μας, αντιμετωπίζοντας τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό κατά σειρά, το γιατί είναι είναι η πρωταθλήτρια Ευρώπης, περνώντας θριαμβευτικά και από το ΟΑΚΑ με 90-78 έναντι των «πρασίνων» με ένα επιβλητικό δεύτερο ημίχρονο, όπου οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν υπέστησαν «καθίζηση» για ένα σημαντικό χρονικό διάστημα, μην καταφέρνοντας να σταματήσουν τους πρωταγωνιστές της νίκης στο ΣΕΦ, αλλά ούτε και να βρουν επιθετικό σημείο αναφοράς πέραν του φοβερού Κέντρικ Ναν στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα πια να βρίσκονται στο ρεκόρ 6-7, τη στιγμή που οι Ισπανοί μετρούν 12 επιτυχή αποτελέσματα σε 13 αγώνες.

Η Ρεάλ έδειχνε να ξεκινά στο ΟΑΚΑ... από εκεί που τελείωσε στο ΣΕΦ, με τον Ταβάρες ως «πολιορκητικό κριό» να δημιουργεί καταστάσεις στο 4-9 του πρώτου τετραλέπτου, αν και ο Μπαλτσερόφσκι έδωσε κάποιες πρώτες τίμιες «μάχες» απέναντί του και ο Μήτογλου τον βοήθησε, ερχόμενος μετά στο δίδυμό του με τον Λεσόρ να δώσει το προβάδισμα δύο λεπτά αργότερα (13-12). Ο Ναν ήταν κεφάτος και ο Παναθηναϊκός βρήκε καλό επιθετικό ρυθμό, για να προηγηθεί και με διαφορά τεσσάρων πόντων (21-17 στο 8'), όμως και ο Χεζόνια... δεν πήγαινε πίσω, αξιοποιώντας κάθε δικό του πλεονέκτημα, για να δώσει προβάδισμα «βραχείας κεφαλής» στην ομάδα του στο δεκάλεπτο (23-24).

Ένα σερί μακρινών σουτ των Γιουλ και Χεζόνια έμοιαζε, μάλιστα, ικανό να δώσει σημαντική απόσταση για την ισπανική ομάδα, που προηγήθηκε με +9 μόλις στο πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου (26-35). Ο Αταμάν απομάκρυνε άμεσα τους Σλούκα-Γκριγκόνις από το παρκέ, εμπιστεύτηκε τους Ναν, Βιλντόζα και Γκραντ στην περιφέρεια και αυτό έφερε, με την ενέργεια του Λεσόρ επιπλέον καταλυτική, κερδίζοντας παντού τον Πουαριέ, ένα «ξέφρενο» σερί 14-0, που ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ (40-35 στο 17'). Οι παίκτες του Ματέο, όμως, δεν πανικοβλήθηκαν, αξιοποίησαν ξανά τη συνεργασία του Καμπάτσο με τον Ταβάρες, είτε για δικά τους τελειώματα είτε για λύσεις στην πλάτη της «πράσινης» άμυνας, με τον Αργεντίνο μάλιστα να τελειώνει το ημίχρονο με buzzer beater για το 45-46.

Ο Μήτογλου και ο Λεσόρ έδειχναν, ότι από εκείνους θα περνούσαν προσπάθειες στην επίθεση στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου (51-48 στο 23'), όμως στα επόμενα λεπτά ο Μούσα και ο Ταβάρες, σε εκπληκτικές συνεργασίες είτε με τον Καμπάτσο είτε με τον Κοζέρ, καθώς και σε συνδυασμό με τη σκληράδα που έφερνε στην άμυνα ο Ντεκ, έστησαν ένα «πάρτι», που οδήγησε σε πλήρη αποπροσανατολισμό τον Παναθηναϊκό, για να βρεθεί η Ρεάλ εν ριπή οφθαλμού στο +18 με φοβερό επιμέρους 1-22 (52-70 στο 29'). Ο Σλούκας πέτυχε το πρώτο εντός παιδιάς σουτ με τρίποντο, μετά από έξι ολόκληρα λεπτά, για το «τριφύλλι», αλλά ο Ντεκ από μέση απόσταση θα διαμόρφωνε το 55-72 της περιόδου.

Ο Σλούκας και ο Γκριγκόνις θέλησαν να «αφυπνίσουν» τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, δίνοντας ελπίδα με ένα σερί 8-0 για το 63-72 στα πρώτα τρία λεπτά. Παρά την προσπάθεια των Μήτογλου-Λεσόρ να δώσουν κάποιες λύσεις χαμηλά, οι «Μπλάνκος» δεν είχαν πρόβλημα να διατηρήσουν τη διαφορά ασφαλείας και να πάρουν άλλο ένα «διπλό» στην χώρα μας, φανερώνοντας τη διαφορά κλάσης από τους δύο «αιωνίους» (78-90).

Δεκάλεπτα: 23-24, 45-46, 55-72, 78-90

ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΜΕ ΣΥΝΟΠΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ: Αρκετοί παίκτες της Ρεάλ βρέθηκαν για ακόμη μια φορά σε εξαιρετική βραδιά, όμως τη διαφορά έκανε η συνεργασία των Ντζανάν Μούσα (14 π., 4/9 τρ.) και Έντι Ταβάρες (10 π., 9 ρ.), που απέδωσε τα μέγιστα στην καθοριστική, για την πορεία του αγώνα, τρίτη περίοδο.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Όπως και ο Ολυμπιακός προ 48 ωρών, έτσι και ο Παναθηναϊκός είχε παραπάνω κατοχές από τη Ρεάλ (10-8 επιθετικά ριμπάουντ, 9-13 λάθη). Όταν, όμως, σουτάρεις με 7/23 τρίποντα και η πρωταθλήτρια Ευρώπης έχει αντίστοιχα 13/26, ήτοι ποσοστό 50%, είναι δύσκολο να μην φτάσει σε τέτοια επίπεδα η διαφορά.