23.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Μαρούσι – Προμηθέας 70-95: «Επίδειξη δύναμης» από τους Πατρινούς (Vids+Pics)

Για την 14η αγωνιστική της Basket League, o Προμηθέας έπαιξε «καταιγιστικό» μπάσκετ και «απέδρασε» απο την έδρα του Αμαρουσίου με σκορ 95-70 και επέστρεψε στις νίκες στην Basket League μετά το «κάζο» στην Καρδίτσα. Για τους «νεοφώτιστους», αυτή ήταν μία από τις χειρότερες φετινές τους εμφανίσεις και μοιραία γνώρισαν την 9η ήττα τους σε 14 αγώνες.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι εξαιρετικά άστοχες. Ο Προμηθέας, που κουβαλούσε και την όποια κούραση μετά την τεράστια νίκη-πρόκριση επί της Γαλλικής Λεμάν για το BCL, φάνηκε πιο νωθρός στο πρώτο δεκάλεπτο κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και τελείωσαν τη πρώτη περίοδο στο +1 (20-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο υπήρξε αλλαγή σκηνικού στο Μαρούσι. Οι φιλοξενούμενοι «πάτησαν γκάζι» και ξέφυγαν με διψήφιες διαφορές, κάτι που καθόρισε και την μοίρα του ματς μέχρι το τέλος. Ο Προμηθέας που πλέον είχε τις τύχες του αγώνα στα χέρια του, οδηγήθηκε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα 14 πόντων (45-31).

Το δεύτερο μέρος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς δεν άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης. Το Μαρούσι ήταν ανήμπορο να βρει λύσεις αμυντικά και έτσι οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου σκόραραν σχεδόν ανενόχλητοι με πληθώρα τρόπων. Στην τελική ευθεία του αγώνα, ο Προμηθέας έκανε περισσότερο διαχείριση της υπέρ του διαφοράς, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 95-70. Με τη νίκη αυτή ο Προμηθέας «ανέβηκε» στο 9-5. Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι «υποχώρησαν» στο 5-9.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για τον Προμηθέα ήταν ο Χάντερ Χέιλ που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ ενώ είχε και 1 κλέψιμο.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Ο Προμηθέας νίκησε με άνεση και την «μάχη» των ριμπάουντ, καθώς μάζεψε 35, έναντι 28 του Αμαρουσίου. Παράλληλα, ο Προμηθέας ήταν καλύτερος και στην δημιουργία, καθώς μοίρασε 20 ασίστ για μόλις 9 λάθη, ενώ αντίστοιχα οι γηπεδούχοι είχαν 20 ασίστ για 15 λάθη.

Την επόμενη αγωνιστική ο Προμηθέας υποδέχεται το Περιστέρι, ενώ το Μαρούσι φιλοξενείται από την Καρδίτσα.

Τα δεκάλεπτα: 20-19/31-45/46-65/70-95