21.6 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Μαρούσι – Παναθηναϊκός 79-92: Παράσταση για έναν ρόλο σε… χαμηλούς ρυθμούς (vids)

Σε ένα παιχνίδι που αγωνίστηκε χωρίς τους Kώστα Σλούκα-Ματίας Λεσόρ (κρύωμα και ξεκούραση αντίστοιχα) και χωρίς να πιάσει... υψηλά στάνταρ, ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε το παιχνίδι με το Μαρούσι σε παράσταση για έναν ρόλο. Οι «πράσινοι» κέρδισαν εύκολα με 92-79 την ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη και «κλείνουν» το 2023, λίγες ώρες πριν φύγει, στην 1η θέση με το 12/12. Στο 4-8 και τη 10η θέση οι γηπεδούχοι.

Το «τριφύλλι» μπήκε με τρομερή ενέργεια απ’ την αρχή σε άμυνα και επίθεση, με το Μαρούσι από την άλλη να είναι αρκετά νευρικό στις επιλογές του. Από νωρίς έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με ένα σερί 8-0 και ένα 6-0 στη συνέχεια για το 5-16 στο εξάλεπτο, ενώ με τον Κέντρικ Ναν να κάνει… πράγματα και θαύματα στην 1η περίοδο (8 πόντοι, 3/3 σουτ, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο μπροστά με 28-12, μετρώντας 4/6 τρίποντα και 6 ασίστ για τα 11 εύστοχα σουτ τους.

Με την είσοδο του Ορφέα Στασινού, αλλά και του Χάρη Γιαννόπουλου στο παρκέ, το Μαρούσι έβγαλε αντίδραση. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα 12-5 επί μέρους σκορ και μείωσαν σε μονοψήφιο αριθμό μετά από ώρα (24-33), μπαίνοντας σιγά-σιγά στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου. Ο Παναθηναϊκός, παρ’ όλα αυτά, δεν πτοήθηκε βλέποντας την ομάδα των βορείων προαστίων να βρίσκει λύσεις και ξανανέβασε γρήγορα τη διαφορά, «κλείνοντας» το ημίχρονο με το σκορ στο 37-51.

Η 3η περίοδος εξελίχθηκε όπως και οι προηγούμενες δύο, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει τη διαφορά μέχρι και στους 24 πόντους (46-70), 3:26’ πριν τη λήξη της περιόδου. Μερικά δευτερόλεπτα αργότερα, στο παρκέ πέρασε και ο Αλέξανδρος Σαμοντούροφ (τρία λεπτά νωρίτερα είχε περάσει και ο Δημήτρης Μωραΐτης), ο οποίος, μάλιστα, προσέφερε και ένα εντυπωσιακό κάρφωμα για το 51-73. Το δεκάλεπτο ολοκλήρωθηκε στο 56-75, με την πεντάδα του Παναθηναϊκού να έχει τους Μωραΐτη, Καλαϊτζάκη, Μαντζούκα, Σαμοντούροφ και Κώστα Αντετοκούνμπο!

Οι γηπεδούχοι, πάντως, δεν τα παράτησαν, και με ένα 5-0 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου μείωσαν σε 61-75, αναγκάζοντας τον Εργκίν Αταμάν να περάσει ξανά στο παρκέ τους Γκραντ, Βιλντόζα, Χουάντσο και Μπαλτσερόφσκι, αφήνοντας μόνο τον Καλαϊτζάκη μέσα απ’ την προηγούμενη πεντάδα. Οι… χαμηλοί ρυθμοί των «πρασίνων» συνεχίστηκαν και ύστερα, το Μαρούσι έφτασε στο -10 δύο φορές, αλλά ο Βιλντόζα έκανε ένα προσωπικό 5-0 και πήγε τη διαφορά στους 15 (71-86). Δεν άλλαξαν πολλά στο τελευταίο δίλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με 92-79 και να «κλείνει» με νίκη το 2023.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Μπορεί ο Παναθηναϊκός να ήταν αρκετά άστοχος απ' τη γραμμή των βολών (12/24, 50%), έναντι του 14/19 (73%) του Αμαρουσίου, ωστόσο υπερείχε κατά πολύ στα σουτ 2 πόντων και στη ρακέτα, πράγμα που αποτυπώθηκε σε αυτόν τον τομέα. Συγκεκριμένα, οι «πράσινοι» μέτρησαν 22/42, ενώ το σύνολο του Γιώργου Λιμνιάτη έμεινε στα 16 εύστοχα σε 43 προσπάθειες, πράγμα που έκανε τη μεγάλη διαφορά στο παιχνίδι όσον αφορά τη στατιστική.