18.5 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Μακάμπι-Παναθηναϊκός 85-74: “Κατέρρευσε” και παραδόθηκε στο δεύτερο ημίχρονο! (vids,pics)

Στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκαν όλες οι φετινές παθογένειες του Παναθηναϊκού, γεγονός που μοιραία τον οδήγησαν σε νέα ήττα στην Ευρωλίγκα, από την Μακάμπι στο Ισραήλ, με 85-74 . Οι "πράσινοι" έδειξαν κάποια ενθαρρυντικά στοιχεία στο πρώτο μέρος αλλά... έως εκεί. Η ευστοχία έξω από τα 6.75 και οι σωστές αποφάσεις, έδωσαν τη θέση τους στην αδυναμία στην οργάνωση , την αστοχία από την γραμμή της "φιλανθρωπίας" και τα αρκετά λάθη. Όλα αυτά έκαναν την εμφάνισή τους στην επανάληψη, μην επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν ως το τέλος τη νίκη. Οι Ντέρικ Ουίλιαμς (17 πόντους) και Ματέους Πονίτκα (12 πόντους) ξεχώρισαν επιθετικά για την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, όμως είχαν μαζί 8 λάθη τα οποία αναμφίβολα στοίχισαν. Από πλευράς Μακάμπι, οι Λορένζο Μπράουν (22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 9 τελικές πάσες) και Ουέιντ Μπάλντουιν (14 πόντους) έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά, ενώ και ο Τζος Νίμπο πλήγωσε την ρακέτα της Ελληνικής ομάδας. Πλέον, ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 1-4, ενώ στον αντίποδα η ομάδα του Όντεντ Κάτας, "σκαρφάλωσε" στο 4-1.

Δυναμικό ξεκίνημα από τους "πράσινους" με τρία σερί τρίποντα από τους Λι,Ουίλιμας και Παναγιώτη Καλαϊτζάκη, έδωσαν το προβάδισμα με 11-5 στο (3'). Όμως δεν ακολούθησε η ίδια συνέπεια για τους φιλοξενούμενους στην επίθεση. Η Μακάμπι με συνεχόμενα καλάθια και με ένα επιμέρους σερί 15-6, έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 20-17.

Το "τριφύλλι" αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην αντιμετώπιση του πικ εντ ρολ των Ισραηλινών. Αυτό όμως δεν συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, "θωράκισε" τη ρακέτα της, ως αποτέλεσμα αυτού οι γηπεδούχοι επιχειρούσαν τρίποντα που δεν έβρισκαν στόχο. Στην άλλη πλευρά του γηπέδου ο Παναθηναϊκός υποχρέωσε τη Μακάμπι να συμπληρώσει γρήγορα τα φάουλ, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Πονίτκα και οδηγήθηκε στις βολές. Αυτή η αλληλουχία έβαλε τους "πράσινους" και πάλι μπροστά με +4 στο (17') της αναμέτρησης, με 34-30. Κάποιες λανθασμένες αποφάσεις στην επίθεση όμως, έδωσαν το δικαίωμα τη Μακάμπι να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο και να προηγηθεί με πόντους στο ημίχρονο. Ο Μπάλντουιν με τρίποντο στην εκπνοή, έγραψε το 47-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο εμφανίστηκαν, όλες οι φετινές αδυναμίες του Παναθηναϊκού μέχρι στιγμής. Το καλάθι ξαφνικά "μίκρυνε", οι πολλές χαμένες βολές έκαναν την εμφάνισή τους και κάπως έτσι η Μακάμπι έφτασε στο μεγαλύτερο προβάδισμα στην αναμέτρηση το +12 στο (26'). Οι Πονίτκα και Ντέρικ Ουίλιμας ήταν οι μόνες σταθερές "πηγές" στο σκοράρισμα. Συνεπώς, η Μακάμπι δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει μία διψήφια διαφορά, πηγαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο και τη τρίτη περίοδο να λήγει με 69-59.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι, τρέχοντας στον αιφνιδιασμό και έφτασαν στο +14 (76-62) στο (34'). Κάπου εκεί ήρθε η ύστατη προσπάθεια του "τριφυλλιού" να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από την αναμέτρηση. Με τους Πονίτκα και Πάρις Λι να σημειώνουν 6 σερί πόντους η διαφορά μειώθηκε στο -6, αλλά ήταν πλέον αργά. Η Μακάμπι, με καλάθια των Μπάλντουιν και Μπράουν, τελείωσε τις ελάχιστες ελπίδες μιας ανατροπής και έφτασε στην 4η εφετινή της νίκη.

Ο ΔΗΜΙΟΣ: Λορένζο Μπράουν. Ο Αμερικανός γκαρντ υπήρξε από την αρχή έως το τέλος ένας άλυτος γρίφος για το σύνολο του Ντέγιαν Ράντονιτς. Είτε με την έφεσή του στο σκοράρισμα, είτε με τις οργανωτικές του ικανότητες, έκανε ότι ήθελε την άμυνα του "τριφυλλιού".

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Λάθη και βολές. Η "αχίλλειος πτέρνα" του εφετινού Παναθηναϊκού μέχρι στιγμής. Τα 16 λάθη των φιλοξενούμενων μπορεί να μην απέχουν πολύ από τα 14 της Μακάμπι, όμως οι ισραηλινοί τα εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο. Παράλληλα, οι 11/20 βολές (55%) σίγουρα δεν βοήθησαν τους "πράσινους" ενώ το χειρότερο φαίνεται ότι είναι άλυτο πρόβλημα μέχρι στιγμής για την ομάδα.