15.8 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Μακάμπι-Μπασκόνια 113-85: Την διέλυσε και ετοιμάζεται για… ΟΑΚΑ (vids)

Τεράστια νίκη πέτυχε η Μακάμπι κόντρα στην Μπασκόνια με 113-85, παίρνοντας την 7η θέση και τίθεται πλέον αντίπαλος του Παναθηναϊκού στη φάση των playoffs.Η βάσκικη ομάδα θα έχει άλλη μία ευκαιρία, κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια, για να πάρει την 8η θέση της κατάταξης.

Η ομάδα από το Ισραήλ, έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της και πήρε διαφορά 13 πόντων (28-15) στην πρώτη περίοδο. Η Μπασκόνια δεν έπαιξε καλή άμυνα και επέτρεψε στην αντίπαλο της να πάρει έντεκα περισσότερα ριμπάουντ και να σουτάρει με 52% στο τρίποντο, με αποτέλεσμα η διαφορά όσο περνάει το ματς να μεγαλώνει και να γίνεται μη ανατρέψιμη. Η Μακάμπι πλέον θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό με μειονέκτημα έδρας, ενώ η ισπανική ομάδα θα αντιμετωπίσει την Βίρτους για την 8η θέση.

Εκπληκτικό το δίδυμο των γκαρντ για τους νικητές, με τον Λορέντζο Μπράουν να έχει 29 πόντους και τον Ουέιντ Μπόλντουιν 26. Μόνος του "πάλευε" ο Κόντι Μίλερ-Μάκινταιρ, ο οποίος πέτυχε 32 πόντους, μοίρασε επτά ασίστ και κατέβασε οχτώ ριμπαόυντ.

Δείτε τα στατιστικά εδώ.

Σπουδαία νίκη για την Βίρτους Μπολόνια, μέσα στην Τουρκία, με 67-64 κόντρα στην Ανατολού Εφές. Η ιταλική ομάδα θα παίξει άλλον έναν "τελικό" κόντρα στην Μπασκόνια για την 8η θέση, ενώ η τούρκικη ομάδα μένει εκτός συνέχειας.

Η Εφές είδε τον Ουίλ Κλάιμπερν να ξεκινάει "καυτός" και να έχει 17 πόντους (από τους 23 της ομάδας του) στην πρώτη περίοδο, χωρίς όμως να συνεχίζει με τον ίδιο τρόπο. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και το σκορ ήταν χαμηλό. Στα τελευταία τρία λεπτά η Βίρτους έβαλε τα σουτ, έπαιξε καλή άμυνα και πήρε μία μεγάλη νίκη.

Ο Λούνμπεργκ είχε 12 πόντους, επτά ασίστ και επτά ριμπάουντ, αλλά και το σουτ που ουσιστικά κλείδωσε τη νίκη, ενώ από την άλλη 22 πόντους είχε ο Κλάιμπερν.