21.9 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Λύγισε κόντρα στην Εφές η Γαλατά του Πιστιόλη(vids)

Η πρωταυλήτρια Ευρώπης Ανατολού Εφές επικράτησε με 77-68 της Γαλατά στην πρεμιέρα του τουρκικού πρωταθλήματος, σε μια κλειστή για παραπάνω από τρία δεκάλεπτα αναμέτρηση.

Τα πρώτα λεπτά ανήκαν στην ομάδα του Αταμάν, η οποία όμως δεν μπόρεσε να χτίσει ποτέ σημαντική διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο στο+5(38-33). Στη συνέχεια το συγκρότημα του Ανδρέα Πιστιόλη ξεκίνησε μια αντεπίθεση διαρκείας, έχοντας την Εφές στα σχοινιά 3 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα(65-68). Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με μπροστάρη τον Μπομπουά έφτασαν στη νίκη. Ο Γάλλος ήταν καθοριστικός με 21 πόντους, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ ενώ πολύτιμες λύσεις έδωσε και το δίδυμο Μίσιτς(16π, 5ασίστ)-Ζίζιτς(10π, 9ριμπ). Για λογαριασμό της Γαλατά, ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Μπράιαν Ανγκόλα σκόραρε 13 πόντους και μοίρασε 9 ριμπάουντ, όντας όμως ιδιαίτερα άστοχος με 4 εύστοχες προσπάθειες σε 13 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 15-9, 38-33, 51-52, 77-68