16 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Λιετκαμπέλις-Άρης 84-74: Τον… “καταδίκασαν” οι βολές του! (vids)

Ο Άρης πάλεψε στην Λιθουανία, είχε δώδεκα (!) παραπάνω επιθέσεις στο πρώτο ημίχρονο, όμως η απίστευτη αστοχία του στις βολές δεν του επέτρεψε να διεκδικήσει μέχρι το τέλος τη νίκη. Έτσι γνώρισε την ήττα με 84-74 από την Λιετκαμπέλις. Παράλληλα, πήγε χαμένη και η πολύ καλή εμφάνιση του Βασίλη Τολιόπουλου που είχε 19 πόντους με 6/15 σουτ εντός παιδιάς και τρία τρίποντα. Πλέον, ο Άρης γνώρισε την δεύτερη ήττα του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο Eurocup, με την Λιετκαμπέλις στον αντίποδα να παίρνει την πρώτη της νίκη.

Στα πρώτα (3') της αναμέτρησης οι δύο ομάδες ουσιαστικά εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Στη συνέχεια όμως τα συνεχόμενα λάθη του Άρη, σε συνδυασμό με το αντιαθλητικό του Ντε Σόουζα, οδήγησαν τους γηπεδούχους σε ένα σερί 9-0, που τους έβαλε σε θέση οδηγού με 18-9. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη βελτίωσε τις αποφάσεις της και την ένταση στην άμυνα, με αποτέλεσμα να κλείσει καλά το δεκάλεπτο, το οποίο βρήκε τη Λιετκαμπέλις να προηγείται με 23-20.

Με την είσοδο των Τολιόπουλου και Σανόγκο, ο Άρης βρήκε λύσεις στην επίθεση, σε βαθμό μάλιστα που του έδωσε το προβάδισμα με 26-25 στο (13'). Όμως στο τελευταίο δίλεπτο πριν την ανάπαυλα, η αστοχία της ομάδας της Θεσσαλονίκης έξω από τα 6.75, έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να πάρουν και πάλι μία μικρή διαφορά. Με τους Όρελικ και Σαμπέσκις να τιμωρούν τις ολιγωρίες στην άμυνα των "κιτρινόμαυρων", η Λιετκαμπέλις πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 43-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης βελτίωσε τα ποσοστά του έξω από τα 6.75. Με τους Γκάλινατ και Τολιόπουλο να σημειώνουν από δύο τρίποντα έκαστος, οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ. Ακόμα και στο "νεκρό" τους διάστημα (25'-26'), στο οποίο η Λιετκάμπελις έφτασε στο +8, χάρη στις προσπάθειες αυτών των δύο, ο Άρης κατάφερε και έμεινε κοντά. Μετά από (30') παιχνιδιού η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη βρισκόταν στο -2 (61-59).

Τα πάντα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο και έτσι έγινε. Οι Λιθουανοί μπήκαν καλύτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο και με  περίσσεια ενέργεια έκαναν ένα επιμέρους σερί 8-0, βάζοντας σε πολύ δύσκολη θέση τον Άρη (69-59). Οι "κιτρινόμαυροι" προσπάθησαν για την ύστατη ανατροπή, όμως πέρα από τις βολές πλέον είχαν μείνει και από ενέργεια. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Λιετκαμπέλις να συντηρεί μία διαφορά 8-10 πόντων στο υπόλοιπο της αναμέτρησης. Ο Γιάννης Καστρίτης αποβλήθηκε στα τελευταία λεπτά χωρίς να αλλάζει κάτι δραματικά και τον Άρη να δέχεται την δεύτερη ήττα του σε ισάριθμους αγώνες.

ΤΟ ΠΑΛΕΨΕ: Ο Βασίλης Τολιόπουλος έκανε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του με την φανέλα του Άρη όμως δεν ήταν αρκετό. Μαζί με τον Ροντρίγκο Γκάλινατ κράτησαν κοντά την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη στην τρίτη περίοδο, όμως εν τέλει ούτε αυτός μπόρεσε να διορθώσει τα κακώς κείμενα στις βολές.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Αναμφίβολα η ιστορία της αναμέτρησης για την ομάδα της Θεσσαλονίκης οι βολές της. Οι "κιτρινόμαυροι' πήγαν 21 φορές στη "γραμμή της φιλανθρωπίας ", όμως ευστόχησαν σε μόλις 11(!) από αυτές. Δηλαδή ποσοστό 52.4%. Παρόλο που στις υπόλοιπες στατιστικές κατηγορίες ο Άρης στάθηκε στο ύψος του, δεν το έκανε από το ίσως ευκολότερο σημείο του γηπέδου να σκοράρει κανείς.