17.7 C

Λαύριο – Παναθηναϊκός 76-92: «Περίπατος» στην επιστροφή Παπαπέτρου και πριν τα ματς «φωτιά» (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει στο Λαύριο απέναντι στην τοπική ομάδα με 92-76, σε παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής της Basket League.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν -για την οποία δεν αγωνίστηκαν οι Σλούκας, Λεσόρ, Βιλντόσα και Μαντζούκας- συνέχισε την αήττητη πορεία της στο φετινό πρωτάθλημα και με ρεκόρ 14-0 και 28 βαθμούς, φιγουράρει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα κι ακολουθεί το παιχνίδι με την Παρτιζάν την Παρασκευή (19/1, 21.15) στο ΟΑΚΑ για την Ευρωλίγκα και στη συνέχεια το ντέρμπι πρωταθλήματος στο ίδιο γήπεδο με αντίπαλο τον δεύτερο Ολυμπιακό (22/1).

Από την άλλη το συγκρότημα του Κώστα Μέξα «έπεσε» στο 4-10 και με 18 βαθμούς στέκεται στην 10η θέση της κατάταξης κι όλα δείχνουν ότι θα δώσει «μάχη» για να παραμείνει στην κατηγορία.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν το τζάμπολ το Λαύριο βράβευσε τον Χρήστο Σερέλη για την προσφορά του.

Όσον αφορά την εξέλιξη του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι έδειξαν πιο «ζεστοί» στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν 14-8, ωστόσο στη συνέχεια οι «πράσινοι» πάτησαν... γκάζι και μ' επιμέρους σκορ 2-18 ξέφυγαν 16-25 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Μάλιστα στο ξεκίνημα και του δευτέρου δεκαλέπτου το «τριφύλλι» συνέχισε στον ίδιο ρυθμό κι αύξησε ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Τότε ο Τούρκος προπονητής έκανε πολλές αλλαγές και οι παίκτες που πέρασαν στο παρκέ, μεταξύ των οποίων και ο Ιωάννης Παπαπέτρου ο οποίος επέστρεψε μετά από τρεις μήνες, έχασαν εντελώς τον ρυθμό τους και οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μειώνοντας τη διαφορά.

Τελικά στο φινάλε του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με 46-31 και δεν φαινόταν ότι θα είχαν κάποιο πρόβλημα για να επικρατήσουν.

Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι δραματικά στην εικόνα του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν με σχετική άνεση ένα διψήφιο προβάδισμα και τους γηπεδούχους από την πλευρά τους να προσπαθούν να φανούν ανταγωνιστικοί και να τα καταφέρνουν σε αρκετά καλό βαθμό. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του κλειστού του Λαυρίου έγραφε 54-72 και το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Πάντως οι γηπεδούχοι δεν είχαν διάθεση να τα παρατήσουν και στο 35' πλησίασαν στους έντεκα (65-76). Τίποτα όμως δεν μπορούσε να αλλάξει και οι «πράσινοι» κάνοντας τα απολύτως... απαραίτητα έφτασαν στη νίκη με 92-76.

Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ Ο ΗΓΕΤΗΣ: Φυσικά η πιο σημαντική είδηση της αναμέτρησης ήταν η επιστροφή του Ιωάννη Παπαπέτρου έπειτα από τρεις μήνες, με τον διεθνή φόργουορντ να μένει στο παρκέ για 16 λεπτά και να σκοράρει επτά πόντους, υποπίπτοντας και σε πέντε λάθη. Ηγέτης των «πράσινων» δεν ήταν άλλος από τον Κέντρικ Ναν, με τον Αμερικανό γκαρντ να είναι απολαυστικός με 12 πόντους και 8 ασίστ, καθώς ανέλαβε και πιο δημιουργικό ρόλο. Από την άλλη οι γηπεδούχοι τα περίμεναν όλα από τον Καστανέδα, όμως οι 18 πόντοι που σημείωσαν, δεν άλλαξαν τη μοίρα τους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η πιο σημαντική διαφορά που βοήθησε τους φιλοξενούμενους να φτάσουν στη νίκη ήταν στα ριμπάουντ, καθώς εκεί η ομάδα του κόουτς Αταμάν κυριάρχησε απόλυτα και πήρε πολλά περισσότερα, κάτι που τη βοήθησε να φτάσει στην άνετη επικράτηση.