18.1 C
Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

Λάρισα-Προμηθέας 88-84: Ψυχωμένη Λάρισα, τρομερός Μούντι και 2-0!(vids)

Η ψυχωμένη Λάρισα επέστρεψε από τη μεγάλη διαφορά που βρισκόταν πίσω από τον Προμηθέα στο πρώτο δεκάλεπτο και έχοντας οδηγό και καθοριστικό παίκτη τον Στέφαν Μούντι ολοκλήρωσε την ανατροπή και "αγκάλιασε" την τρίτη θέση κάνοντας το 2-0!

Ρεσιτάλ ευστοχίας και παραγωγικότητας ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τον Προμηθέα. Οι Πατρινοί σκόραραν 36 πόντους έναντι 19 της Λάρισας στην πρώτη περίοδο αποκτώντας από νωρίς διαφορά κοντά στους 20 πόντους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε η αντεπίθεση της Λάρισας και με ένα επιμέρους σκορ 26-17 έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα βάζοντας "φωτιά" στο ματς (45-53).

Στο δεύτερο μέρος η Λάρισα συνέχισε να ροκανίζει τη διαφορά την οποία εκμηδένισε πριν βρεθεί στο -2 στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου (73-75). Η ψυχωμένη Λάρισα δεν έδειχνε διατεθειμένη να αφήσει ανολοκλήρωτη την αντεπίθεσή της, πέρασε μπροστά στο σκορ, έχοντας ξεκάθαρα το μομέντουμ του αγώνα. Το τρίποντο του Μούντι 17'' πριν το τέλος ήταν εκείνο που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Φώτη Τακιανού και η Λάρισα έκανε το 2-0 στη σειρά.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Στέφαν Μούντι ήταν ο κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης. Δεν ήταν μόνο οι 20 πόντοι που σημείωσε, αλλά και η κρισιμότητα των τριών τελευταίων, καθώς με δικό του τρίποντο 17'' πριν το φινάλε έδωσε το προβάδισμα και τη νίκη στην ομάδα του.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.