27.6 C
Athens
Σάββατο, 25 Μαΐου, 2024

Κύπελλο Ελλάδας (Β’ Φάση – 1η Αγ.): Πράξη πρώτη θετική για τη Μύκονο

Στην 2η αγωνιστική της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε η Μύκονος, στην πρώτη της παρουσία ως ομάδα της Elite League επικρατώντας στο «Δαΐς» του Δούκα με 98-70.

Η διαφορά των δυο κατηγοριών ανάμεσα στους Κυκλαδίτες και τον γηπεδούχο Δούκα έγινε εμφανές στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να δείχνουν ανταγωνιστικοί στο πρώτο μισό.

Η ομάδα του Γιάννη Τζήμα έχοντας 8 παίκτες διψήφιους πήρε την πρόκριση και πλέον περιμένει το νικητή από το ζευγάρι Ψυχικό – Έσπερος Λαμίας.

Ο Ορτίθ είχε 15 πόντους (4/7 διπ., 2/6 τριπ., 4 ριμπ., 4 ασιστ) ενώ ακολούθησε ο Διαμαντάκος με 13 πόντους (6/8 διπ., 7 ριμπ.). Από 11 πόντους σκόραραν οι Ευστρατίου (4/6 διπ., 1/3 τριπ., 4 ριμπ.), Βοϊτσιεκόφσκι (5/6 διπ., 7 ριμπ.), Καμαράς (5/6 διπ.), Χουχούμης (2/5 τριπ, 8 ριμπ.) και Καψαλός (3/3 τριπ.). Για τον Δούκα από 14 πόντους είχαν Καρούζος (3/5 διπ., 2/7 τριπ., 3 ριμπ., 3 ασίστ) και Καραΐσκος (5/13 διπ., 7 ριμπ.).

ΑΣΕ Δούκα – ΑΟ Μυκόνου 70-98

Διαιτητές: Κουτσοδήμος-Καραμπιτσάκος-Μπαβέλας

Δεκάλεπτα: 21-30, 35-42, 52-67, 70-98

ΑΣΕ Δούκα (Γιαννακόπουλος): Μουάτσος 4, Σγούρος 6, Μιχαλάκης, Κοψιάς 6, Αδάμος, Καρούζος 14 (2), Ζαβιτσάνος 8, Μαντζάκος 4, Κορομηλιάς 10 (2), Μπλαζουδάκης, Καραΐσκος 14, Αραβαντινός 4

ΑΟ Μυκόνου (Τζήμας): Χουχούμης 11 (2), Σταμάτης 10 (1), Γαβρίλης, Καψαλος 11 (3), Καμαρας 11, Κονταράτος, Διαμαντάκος 13, Βοϊτσιεκόφσκι 11, Ορτίθ 15 (2), Παύλος 5 (1), Ευστρατίου 11 (1).

Κύπελλο Ελλάδας
Β' Φάση - 1η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα:

Δούκας- ΑΟ Μυκόνου 70-98
Βικος Ιωαννίνων-ΑΠΑΣ Νάξου
ΑΕ Ψυχικού-Έσπερος Λαμίας
ΚΟ Χολαργού- Πρωτέας Βούλας
ΧΑΝΘ- Ερμής Σχηματάριου
Ηλιούπολη-Trikala Basket
Αλμυρός-ΝΕ Μεγαρίδος
ΑΟ Π.Φαλήρου-Κόροιβος Αμαλιάδας
Πανσερραϊκός-Μίλωνας
ΓΑΣ Κομοτηνής-Αμύντας
Αγία Βαρβάρα Καβάλας-Παπάγου
Πανιωνιος-Πανερυθραϊκός
Ελευθερούπολη-Αίας Ευόσμου
Δόξα Λευκάδας-Ηρακλής (20-0 ανευ αγώνα)
Λεύκιππος Ξάνθης-ΑΕ Ν. Κηφισιάς (1/10)

Διαβάστε αναλυτικά τη συνέχεια του θεσμού

Κύπελλο Ελλάδας
Β' Φάση - 1η αγωνιστική  

42.Λεύκιππος Ξάνθης-ΑΕ Ν. Κηφισιάς
43.Βικος Ιωαννίνων-ΑΠΑΣ Νάξου
44.Δούκας- ΑΟ Μυκόνου 70-98
45.ΑΕ Ψυχικού-Έσπερος Λαμίας
46.ΚΟ Χολαργού- Πρωτέας Βούλας
47.ΧΑΝΘ- Ερμής Σχηματάριου
48.Ηλιούπολη-Trikala Basket
49.Αλμυρός-ΝΕ Μεγαρίδος
50.ΑΟ Π.Φαλήρου-Κόροιβος Αμαλιάδας
51.Πανσερραϊκός-Μίλωνας
52.ΓΑΣ Κομοτηνής-Αμύντας
53.Αγία Βαρβάρα Καβάλας-Παπάγου
54.Πανιωνιος-Πανερυθραϊκός
55.Ελευθερούπολη-Αίας Ευόσμου
56.Δόξα Λευκάδας-Ηρακλής (20-0 ανευ αγώνα)

Κύπελλο Ελλάδας
Β' Φάση - 2η αγωνιστική  

57.ΑΟ Μυκόνου-ΑΕ Ψυχικού/Έσπερος Λαμίας
58.ΧΑΝΘ/Ερμής Σχηματάριου-Πανιωνιος/Πανερυθραϊκός
59.Δόξα Λευκάδας-.Ηλιούπολη/Trikala Basket
60.Λεύκιππος Ξάνθης/ΑΕ Ν. Κηφισιάς-ΓΑΣ Κομοτηνής/Αμύντας
61.Πανσερραϊκός/Μίλωνας-ΚΟ Χολαργού/Πρωτέας Βούλας
62.ΑΟ Π.Φαλήρου/Κόροιβος Αμαλιάδας-Αγία Βαρβάρα Καβάλας/Παπάγου
63.Αλμυρός/ΝΕ Μεγαρίδος-Βικος Ιωαννίνων/ΑΠΑΣ Νάξου



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ