21.1 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Κολοσσός–Περιστέρι 104-93: Ο Μπράϊκοβιτς έκρινε το 50λεπτο θρίλερ (pic)

Από τη Ρόδο πέρασαν στην προηγούμενη σεζόν μόνο ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός. Ο Κολοσσός είχε μετατρέψει την έδρα του σε «κάστρο» και το πρώτο δείγμα της φετινής περιόδου δημιουργεί την προσδοκία για κάτι ανάλογο. Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα ήταν η νικήτρια του πρώτου αγώνα της νέας Basket League αφού επιβλήθηκε του Περιστερίου με 104-93 στη διπλή παράταση.

Ο Κολοσσός έδειξε χαρακτήρα αφού παρότι έχασε το προβάδισμα σε καίριο σημείο του αγώνα, λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, δεν έχασε και την αυτοκυριαρχία του. Έβγαλε άμυνες, βρήκε λύσεις μετά από ένα διάστημα στο οποίο δυσκολεύτηκε στην επίθεση και πήρε τη νίκη στο επιπλέον πεντάλεπτο με πρωταγωνιστές τους Τζόργκενσεν, Μπράϊκοβιτς και Περάντες. Ο Μπράϊκοβιτς ήταν αυτός που μπορεί να θεωρηθεί ότι έκρινε το ματς με δύο σπουδαίες ενέργειες στη δεύτερη παράταση.

Το Περιστέρι εμφάνισε αρκετές μεταπτώσεις στην απόδοση του στη διάρκεια του αγώνα και έμεινε ως το τέλος στη διεκδίκηση της νίκης, κυρίως μέσα από την καλή εμφάνιση του Ράγκλαντ και του Ουίλιαμς που όμως δεν αποδείχτηκε αρκετή.

Μέσα από την άμυνα του το Περιστέρι βρήκε ρυθμό στα πρώτα λεπτά προηγούμενο με 11-4 στο 4’ αλλά ο Κολοσσός ισορρόπησε γρήγορα (15-15 στο 5’). Το παιχνίδι είχε απρόσμενα γρήγορο ρυθμό, με τις άμυνες να μην κάνουν αισθητή την παρουσία τους και έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 23-27.

Οι φιλοξενούμενοι, όπως στην πρώτη, έτσι και στη δεύτερη περίοδο μπήκαν καλύτερα ανοίγοντας τη διαφορά στους εννιά (23-32 στο 12’) όμως ο Κολοσσός όχι μόνο επέστρεψε και πάλι, αλλά κατάφερε και να προσπεράσει (38-34 στο 17’) με ένα σερί 15-2. Μπραΐκοβιτς και Πόλεϊ, έχοντας από οχτώ πόντους με συνολικά 4/8 δίποντα, έστειλαν τον Κολοσσό στα αποδυτήρια προηγούμενο με 42-39. Το Περιστέρι παρότι περιόρισε τα λάθη του (3) και πήρε 11 πόντους από τον Κένι Ουίλιαμς, είχε αμυντικά προβλήματα.

Ο Κολοσσός με την αυτοπεποίθηση που του έδωσε η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου έκανε ακόμη πιο ευρύ το προβάδισμα του. Συνέχισε μέσα από την άμυνα του και βρέθηκε προηγούμενος με 12 (56-44 στο 23’) έχοντας 4/4 τρίποντα σε αυτό το τρίλεπτο. Πρωταγωνιστής του ήταν ο Πολ Τζόργκενσεν που ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο. Στο τέλος της τρίτης περιόδου οι Ρόδιοι ήταν μπροστά με επτά πόντους (66-59).

Το Περιστέρι ανέβασε την ένταση στην άμυνα του και πλησίασε γρήγορα στον πόντο (69-68 στο 33’) δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά. Στο 35’ ο Κολοσσός που είχε πια δυσκολίες στην επίθεση του, ήταν μπροστά με τρεις (73-70). Ο Ράγκλαντ και ο Ουίλιαμς που ήταν οι κορυφαίοι του Περιστερίου, έβαλαν μπροστά την ομάδα τους στα 1:42 από το τέλος (77-78). Ο Περάντες με μία βολή ισοφάρισε στα 59’’ (78-78), ο Ράγκλαντ με λέι απ έκανε το 78-80 και ο Τζόργκενσεν με δύο βολές ισοφάρισε ξανά στα 19’’ (80-80). Ο Ράγκλαντ επιχείρησε με τρίποντο να κρίνει το ματς αλλά αστόχησε κι έτσι αυτό πήγε στην παράταση.

Το θρίλερ συνεχίστηκε στην παράταση. 1:49 πριν το τέλος της υπήρχε ισοπαλία στους 84 πόντους. Στα 29’ ο Μπράϊκοτς έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους (86-84) και ο Ρένφρο με κάρφωμα μετά από ασίστ του Ράγκλαντ ισοφάρισε στα 4,8’’. Ο Τζόργκενσεν όμως, όπως στην κανονική διάρκεια ο Ράγκλαντ, αστόχησε στο τρίποντο και το ματς πήγε στη δεύτερη παράταση.

Με ένα γκολ-φάουλ και μία ασίστ στην επόμενη επίθεση του Κολοσσού από τον Μπράϊκοβιτς, ο Κολοσσός βρέθηκε προηγούμενος με πέντε στα 2:06 (95-90). Ο Μήτρου-Λονγκ με βολές έκανε το 95-92 στα 1:21 και ο Περάντες με τον ίδιο τρόπο το 97-92 στα 1:06. Το Περιστέρι δεν βρήκε σκορ στη συνέχεια και μία ακόμη συνεργασία Περάντες-Μπράϊκοβιτς έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για τον Κολοσσό.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ανάμεσα στους Περάντες (9π, 14ασ.), Τζόργκενσεν (21π.), Πόλεϊ (19π.) και Μπράϊκοβιτς (18π, 9/11δ.) το πρόσωπο μπορεί να χαρακτηριστεί ο τελευταίος στα… σημεία. Ο Μπράϊκοβιτς έκανε σπουδαία εμφάνιση, αξιοποιώντας κάθε δημιουργία του Περάντες και των άλλων περιφερειακών του Κολοσσού. Ήταν εκείνος που σε δύο συνεχόμενες επιθέσεις στη δεύτερη παράταση έκανε αυτό που έπρεπε, με ένα γκολ-φάουλ και μία ασίστ στον Πόλεϊ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε ένα ματς 50 λεπτών δύσκολα να ξεχωρίσει κανείς ένα στοιχείο που βάρυνε περισσότερο. Ο Κολοσσός είχε υψηλότερα ποσοστά (50% έναντι 42% εντός πεδιάς) ενώ κατάφερε να μην κάνει ούτε ένα λάθος στις δύο παρατάσεις.

Photo Credits: Eurokinissi