20.4 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Κολοσσός – ΠΑΟΚ 80-76: Εχει τον Σταρ(κς) των θρίλερ (vids)

Ο Κολοσσός έχει γίνει η ομάδα των... θρίλερ φέτος και σήμερα κέρδισε το δεύτερο από τα τρία που έχει εμπλακεί. Ο εκπληκτικός Τι Τζέι Σταρκς υπέγραψε το 80-76 επί του ΠΑΟΚ, όπως είχε κάνει και στη νίκη επί του Προμηθέα δίνοντας έτσι τη δεύτερη νίκη στην ομάδα της Ρόδου. Ο ΠΑΟΚ έλεγξε το ματς για μεγαλύτερη διάρκεια, αλλά έχασε το μυαλό του στο τέλος, έχοντας παίξει και χωρίς τους τραυματίες Ράιλι και Ντάρκο - Κέλι. Στο 2-3 ο Κολοσσός, στο 3-2 ο ΠΑΟΚ.

Ο Κολοσσός... αλλού πατούσε και αλλού βρισκόταν στα πρώτα εφτά λεπτά και ο ΠΑΟΚ χωρίς να παίζει κάτι ιδιαίτερο προηγήθηκε με 12-4. Οι γηπεδούχοι όμως σταδιακά βρήκαν ρυθμό, πιέζοντας στην άμυνα και βρίσκοντας ευκαιρίες να τρέξουν, επέστρεψαν και μετά το 15-16 του δεκαλέπτου πήραν και προβάδισμα με 17-16. Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ παίζοντας αρκετά άναρχα και περιμένοντας λύσεις από ατομικές ενέργειες. Μορέιρα και Κατσίβελης για τον Κολοσσό, Φράνκε σε διάρκεια και Ρένφρο για τον ΠΑΟΚ τις έδιναν και το ημίχρονο έληξε με 35-38 και με 1/9 και 2/12 τρίποντα αντίστοιχα!

Ο ΠΑΟΚ έκανε καλύτερη εκκίνηση στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά... σύντομη. Πήγε στο 35-40, αλλά ο Κολοσσός διατήρησε το τέμπο του φινάλε του πρώτου μέρους, προσπέρασε με 45-44 και το σκηνικό άρχισε να επαναλαμβάνεται. Ατομικές ενέργειες εκατέρωθεν, καμία ομάδα να μην ξεφεύγει και το 53-54 του 30ου λεπτού να προμηνύει συναρπαστικό φινάλε.

Ο Σταρκς είχε... ζεσταθεί και κρατούσε σε θέση βολής τον Κολοσσό μη επιτρέποντας στον ΠΑΟΚ καμία από τις πολλές φορές που επιχειρούσε να ξεφύγει, να το καταφέρνει. Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο από το 64-64, ο ΠΑΟΚ είχε σταθερά στην επίθεση τον Φράνκε, ο Κολοσσός είχε χάσει με φάουλ τον Μορέιρα που του είχε δώσει λύσεις.

Ο Σταρκς αποφάσισε να παίξει... μονό στα τελευταία λεπτά. Με σημαντική την σταθερά συμπαγή άμυνα του Κολοσσού και με ασταμάτητο τον αμερικανό σκόρερ, ο Κολοσσός μπήκε σε θέση οδηγού και με το 73-71 στα 33' ο Ρένφρο έχασε δύο βολές!

Στα 15'' ο Γιαννόπουλος πήγε στις βολές και... έκανε τη δουλειά του, για το 75-71, όμως ο Χαντς στα 8,6'' βρήκε διάδρομο κι έκανε το 75-73. Ξανά ο Γιαννόπουλος στις βολές μετά το τάιμ άουτ, ξανά 2/2 για το 77-73, ξανά ο Χαντς και μάλιστα αυτή τη φορά για 3(!) στα 3'', για το 77-76.

Φάουλ άμεσα στον Οσμπορν, μελέτη του βίντεο με απόφαση για αντιαθλητικό, μέσα 1/2 για το 78-76 και η μπάλα πλάγια, ξανά φάουλ στον Οσμπορν, μέσα και οι δύο και τέλος.

ΗΓΕΤΗΣ: Δεν ήταν μόνο ότι σκόραρε 29 πόντους ο Τι Τζέι Σταρκς. Ηταν και ότι ειδικά στην τελευταία περίοδο έπαιζε... μόνος του τον ΠΑΟΚ στην επίθεση του Κολοσσού τον οποίο και οδήγησε εκ του ασφαλούς στη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Κολοσσός έστησε... πάρτι κάτω από τα καλάθια, κέρδισε κατά κράτος τις μάχες των ριμπάουντ, 43-30 και αυτή η υπεροπλία τον βοήθησε να σταθεί στο ματς, να μπει σε θέση οδηγού και εν τέλει να το πάρει.