17.5 C

Απόλλων Π. – Καρδίτσα 72-71: Τι Τζέι εσύ, σούπερ Σταρ(κς) (vids)

Με νύχια, δόντια και... Σταρκς, ο Απόλλωνας Πάτρας κράτησε την έδρα του αλώβητη και έκανε καλό ποδαρικό στο πρωτάθλημα. Το 72-71 επί της Καρδίτσας σε ματς... ρουλέτα έφερε ανακούφιση στους Πατρινούς και μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία στους φιλοξενούμενους, σε ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς που κρίθηκε στο νήμα.

Ο Απόλλωνας με μαέστρο τον Σταρκς έκανε εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο. Ο αμερικανός στο 18'9 του 6ου λεπτού είχε ήδη 11 πόντους, ενώ η Καρδίτσα που στόχευε να παίξει κοντά στη ρακέτα με τον Ουάιτ, είχε οργανωτικό πρόβλημα.

Στο 7' η διαφορά έγινε διψήφια, 21-11 και το δεκάλεπτο έληξε με 26-21.

Ο Απόλλωνας συνέχισε να ελέγχει το ματς έχοντας βάλει πλέον και τον Σκορδίλη στο κόλπο που έκανε ζημιές μέσα από τη ρακέτα και δεν προβληματιζόταν από κάτι, μέχρι που ο Παπανικολόπουλος το... πήγε αλλιώς. Με Σάιμπερτ και Αβδάλα στο παρκέ, βρήκε σκορ από τον πρώτο και μεγάλη ενέργεια στην άμυνα από τον δεύτερο. Ο κόουτς της Καρδίτσας ανέβασε ψηλά την πίεση, αυτό απέδωσε, ο Ουάιτ που είχε ξαναπεράσει στο παρκέ πρόσφερε λύσει στην επίθεση και η Καρδίτσα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη 42-40 μετά από σερί 10-0 από το 40-32 του 16ου λεπτού! Τα 21-13 ριμπάουντ υπέρ της Καρδίτσας ήταν ένας σημαντικός παράγοντας, με τους φιλοξενούμενους συνολικά να κυριαρχούν μέσα στη ρακέτα, όπου είχαν και 24-12 πόντους απολογισμό έναντι του αντιπάλου.

Ηταν σειρά της Καρδίτσας να ελέγξει τον ρυθμό του ματς στο τρίτο δεκάλεπτο. Στοχεύοντας διαρκώς τον Ουάιτ που έκανε... πάρτι μέσα στη ρακέτα και έχοντας βρει και κό αμυντικό ρυθμό, οι φιλοξενούμενοι συντηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα, αλλά δεν κατάφερναν να το διευρύνουν.

Ο Μουράτος πήρε την κατάσταση στα χέρια του για τον Απόλλωνα, τον ισορρόπησε και το δεκάλεπτο έληξε στο 58-58 και με όλους τους λογαριασμούς ανοιχτούς για την τελική ευθεία.

Το άγχος ήταν φανερό εκατέρωθεν στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, μα ειδικά στην Καρδίτσα. Στο 35' το επί μέρους σκορ ήταν... 6-4 και το κανονικό 64-62 και κάπου εκεί "εμφανίστηκε" για την Καρδίτσα ο Μπιουκάναν, που την... ξεμπούκωσε και την επανέφερε σε μικρό προβάδισμα.

Ο Απόλλωνας μπήκε στο τελευταίο λεπτό στο +2, 70-68, ο ΣΜιθ έκανε λάθος στην επίθεση της Καρδίτσας, ο Ουάσινγκτον έχασε τρίποντο στα 30'', ο Μπιουκάναν κέρδισε βολές στα 15''. Εβαλε την 1η, εχασε τη 2η, αλλα η Καρδίτσα πήρε το επιθετικό, αλλά έχασε τη μπάλα! Δύο βολές για τον Σταρκς στα 5'' με το σκορ στο 70-69, αυτός δε λάθεψε και το 72-69 έφερε το τάιμ άουτ του Παπανικολόπουλου. Βγήκε το τρίποντο του Κλάσεν, η μπάλα έκανε... σαδιστικό παιχνίδι και η νίκη έμεινε στην Πάτρα, παρά το φόλλου του Σμιθ που έγραψε το τελικό σκορ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Με 18 λάθη εκτός έδρας, σε ματς που κρίνεται στον πόντο, μάλλον βρίσκεις το αίτιο της ήττας και αυτό στοίχισε στην Καρδίτσα, την ώρα που ο Απόλλωνας έμεινε στα 11.