16.4 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Κολοσσός-ΠΑΟΚ 95-79: Καλπασμός εξάδας με «σούπερ» Γκάουντλοκ (Vids+Pics)

Για την 20η αγωνιστική της Basket League, ο Κολοσσός διέλυσε τον ΠΑΟΚ στη Ρόδο με σκορ 95-79 και καλύπτοντας τη διαφορά του πρώτου γύρου, συνεχίζει να διατηρεί βάσιμες ελπίδες αναφορικά με την κατάκτηση της 6ης θέσης του πρωταθλήματος. Στις 5 συνεχόμενες εντός έδρας νίκες έφτασε ο Κολοσσός που ανέβηκε στο 8-12. Αυτή ήταν η 7η συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα για τον ΠΑΟΚ που υποχώρησε στο 8-12 αντίστοιχα.

Συνέχεια στο εντός έδρας νικηφόρο σερί του θέλησε να δώσει ο Κολοσσός υποδεχόμενος στο κλειστό γυμναστήριο Καλλιθέας τον «πληγωμένο» από τα τελευταία αποτελέσματα ΠΑΟΚ. Οι δύο ομάδες ξεδίπλωσαν από νωρίς τις επιθετικές τους αρετές, με τους φιλοξενούμενους όμως να επικρατούν στα σημεία.

Με τον Τζαμάνι Μακ Νις να ξεχωρίζει στο πρώτο μέρος πετυχαίνοντας 8 πόντους, ο δικέφαλος του Βορρά οδηγήθηκε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα ενός καλαθιού (47-45), πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικά παραγωγικό δεύτερο δεκάλεπτο κατά το οποίο πέτυχε 28 πόντους.

Οι Ροδίτες μπήκαν «αφηνιασμένοι» στο δεύτερο ημίχρονο, τρέχοντας ένα επιμέρους σερί 12-2, παίρνοντας έτσι «κεφάλι» στο σκορ με προβάδισμα 8 πόντων, ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του αγώνα. Με τον Κολοσσό να κάνει «πάρτι» σε άμυνα και επίθεση η διαφορά «εκτοξεύθηκε» μέχρι και στους ''19'' (73-54) με το επιμέρους σερί των γηπεδούχων να φτάνει στο εντυπωσιακό 28-7 και τον ΠΑΟΚ να δείχνει σαστισμένος παρά τα αλλεπάλληλα τάιμ άουτ του κόουτς Νερατζάκη.

Δύο λεπτά πριν εκπνεύσει το τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ στερήθηκε τις υπηρεσίες του Μιχάλη Τσαϊρέλη, καθώς ο παίκτης του δικεφάλου του Βορρά αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή. Οι δύο ομάδες μπήκαν στη τελική ευθεία της αναμέτρησης με 17 πόντους να τους χωρίζουν (79-62), με τον Κολοσσό να είναι ο κυρίαρχος του παρκέ.

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου ένας ακόμα πονοκέφαλος προστέθηκε στο «στρατόπεδο» του ΠΑΟΚ, καθώς ο Μακ Νις αποβλήθηκε με 5ο φάουλ και η νευρικότητα πλέον άρχισε να πρωταγωνιστεί στον «ασπρόμαυρο» πάγκο. Οι παίκτες του κόουτς Σεγκούρα όσο πλησίαζε το σφύριγμα της λήξης άρχιζαν να σκέφτονται και την διαφορά με την οποία είχαν χάσει στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στη Θεσσαλονίκη (93-81).

Ο Κολοσσός Ρόδου τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη παρά την προσπάθεια αντεπίθεσης από τον ΠΑΟΚ, με σκορ 95-79, με το οποίο υπερκάλυψε και την διαφορά του πρώτου γύρου (-12) και έτσι υπερτερεί στην ισοβαθμία με την ομάδα της Θεσσαλονίκης, αφήνοντας την μία θέση πίσω στον βαθμολογικό πίνακα. Στις 5 συνεχόμενες εντός έδρας νίκες έφτασε ο Κολοσσός που ανέβηκε στο 8-12. Αυτή ήταν η 7η συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα για τον ΠΑΟΚ που υποχώρησε στο 8-12.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για την ομάδα του Κολοσσού ήταν ο Άντριου Γκάουντλοκ ο που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα πραγματοποιώντας «μεστή» εμφάνιση.

Για τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Έλβαρ Φρίντρικσον που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

«Υπερηχητικό» το τρίτο δεκάλεπτο για τον Κολοσσό, καθώς οι Ροδίτες σε αυτό το διάστημα πέτυχαν 34 πόντους(!) δεχόμενοι μόλις 15 και σε αυτό το διάστημα κρίθηκε χωρίς καμία αμφιβολία η τύχη του αγώνα και του τελικού αποτελέσματος.

Με 60% από την γραμμή των βολών ολοκλήρωσε τον αγώνα ο ΠΑΟΚ που ήταν εύστοχος στις 12 από τις 20 που εκτέλεσε συνολικά.

Τα 17 λάθη του δικεφάλου και μάλιστα για μόλις 12 ασίστ είναι ξεκάθαρο δείγμα απώλειας συγκέντρωσης στην επίθεση και έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην μεγάλη αντεπίθεση των γηπεδούχων.

Την επόμενη αγωνιστική ο Κολοσσός φιλοξενείται από τον Προμηθέα στη Πάτρα, ενώ ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στο κλειστό της Πυλαίας.

Τα δεκάλεπτα: 20-19/45-47/79-62/95-79