21 C

Κλίπερς: Το «αφεντικό» στο Λος Άντζελες (vids)

Οι Κλίπερς αναδείχθηκαν νικητές στο ντέρμπι του Λος Άντζελες, 105-102 τους Λέικερς ως τυπικά φιλοξενούμενοι στην «Crypto.com Arena».

Ο Ρέτζι Τζάκσον (17π., τέσσερα ριμπάουντ, έξι ασίστ) με 2/2 βολές «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του, με τον Τέρανς Μαν να είναι πρώτος σκόρερ με 19π., έχοντας και δέκα ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ. Άλλους 18π. και έξι ριμπάουντ συνείσφερε ο Λουκ Κενάρντ.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς (21π., έντεκα ριμπάουντ) αστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο στο φινάλε. Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ «σταμάτησε» στους 18π., όσους είχε και ο Καρμέλο Άντονι μαζί με πέντε ριμπάουντ.

Στη δεύτερη παράταση έλυσαν τις διαφορές τους Ουάσινγκτον Ουίζαρντς και Σαν Αντόνιο Σπερς, στην «Capital One Arena». Οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη χάρη στον «τριπλό» Ντεζούντε Μάρεϊ (31π., δεκατρία ριμπάουντ, δεκατέσσερις ασίστ), τους 32π. και τα εφτά ριμπάουντ του Κέλντον Τζόνσον και τους 28π., τα έντεκα ριμπάουντ και τις οκτώ ασίστ του Τζέικομπ Πελτλ. Ο Κάιλ Κούζμα με 36π., οκτώ ριμπάουντ και εφτά ασίστ, ο Ραούλ Νέτο με 22π. και εννέα ασίστ και ο Ντάνιελ Γκάφορντ με 17π. και έξι ριμπάουντ ξεχώρισαν για τους «πρωτευουσιάνους».

Ο Κεντάβιους Κάλντουελ-Ποπ (24π.) με λέι απ ισοφάρισε σε 130-130 στην κανονική διάρκεια του ματς. Ο Μάρεϊ έχασε, εν συνεχεία σουτ. Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Νέτο «έγραψε» το 145-145, με τους Μάρεϊ και Κόρεϊ Κίσπερτ (12π.) να αστοχούν στα σουτ που επιχείρησαν κι έτσι να οδηγούμαστε στη δεύτερη παράταση.