20.6 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Κινγκ Σζέτσιν – ΑΕΚ 77-86: Με σούπερ Ραντλ το 3/3 και άλμα πρόκρισης (vids)

Η ΑΕΚ πατάει με το... ενάμισι πόδι στους "16" του Basketball Champions League, αφού με το σημερινό εκτός έδρας 86-77 επί της Κινγκ Σζέτσιν, έκανε το 3/3 στον όμιλο και οδεύει φουλ για την πρωτιά και την απευθείας πρόκριση, με δύο ματς εντός στα τρία του δεύτερου γύρου. Οι "κιτρινόμαυροι" εκμεταλλεύτηκαν τη σαφέστατη υπεροχή τους σε λύσεις, βάθος και ποιότητα και με ηγέτη τον Τσέισον Ραντλ, αλλά και πολλούς συμπαραστάτες όπως οι ΜακΡέι, ΜακΛέμορ, Τίλμαν και ο κομβικός στο ξέσπασμα Καράμπελας, ξεπέρασαν την αντίσταση ενός σκληρού και ποιοτικού αντιπάλου.

Η ΑΕΚ είχε... αεράμυνα στο πρώτο επτάλεπτο και βρέθηκε πίσω με 19-12. Οταν λίγο πίεσε, ισοφάρισε σε 19-19 στη λήξη, πέρασε και με 23-19 στο 11'. Ο Τόνι Μέγιερ ήταν κακός μπελάς με 15 πόντους στο ημίχρονο, το τρίποντο των Πολωνών επίσης με 6/14 σε αυτό το διάστημα ενώ η ΑΕΚ είχε μόλις 2/9, αλλά το ημίχρονο έκλεισε με 36-40 αφού ήταν εμφανής η συνολική διαφορά ποιότητας μεταξύ των δύο ομάδων, έστω κι αν δεν φάνηκε σε μεγάλο χρονικό διάστημα.

Η ΑΕΚ άρχισε να βγάζει την υπεροχή της σε λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο. Είχε φρεσκάδα και ποιότητα, απέναντι σε μια ομάδα που κουραζόταν και επέμενε στο τρίποντο πλην όμως δεν τα παρατούσε ποτέ. Στο 28' η ΑΕΚ έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά, 47-59, με τον Καράμπελα να έχει πατήσει το γκάζι σε ρυθμό που εξουθένωνε τον αντίπαλο, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 52-62 και η τελική ευθεία ήταν... μία σου και μία μου.

Ραντλ και ΜακΡέι το πήραν πάνω τους,  σκόραραν όπως ήθελαν, η άμυνα έκανε σωστή διαχείριση και κρατούσε σε απόσταση τον αντίπαλο και έτσι ο στόχος επιτεύχθηκε χωρίς μεγάλα άγχη.