16.3 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

ΑΕΚ – Κινγκ Σζέτσιν 86-64: 4Χ4…16! (vids)

Η ΑΕΚ ζορίστηκε για σχεδόν τρία δεκάλεπτα από την σκληροτράχηλη Κινγκ Σζέτσιν, όμως, βρήκε τον τρόπο να επιβεβαιώσει τη σαφή της ανωτερότητα σε όλους τους τομείς, νίκησε με 86-64, έκανε το 4/4 στον όμιλο και πατάει με... ενάμισι πόδι στους "16" του Basketball Champions League. Με μια νίκη, εντός η Σάσαρι και εκτός η Λούντβιγκσμπουργκ τα ματς που απομένουν, είναι πρώτη και με απευθείας πρόκριση, μπορεί να τα καταφέρει και χωρίς νίκη, αλλά δεδομένα στη χειρότερη περίπτωση θα είναι στα play in. Ρεαλιστικά πάντως, με τη μέχρι τώρα εικόνα του ομίλου, η πρωτιά είναι στα χέρια της.

Το νευρικό, άτεχνο, άστοχο και γενικά κακό πρώτο ημίχρονο, είχε την ΑΕΚ να αποπνέει αίσθηση υπεροχής, αλλά να μην καταφέρνει να βρει τρόπο να τη μεταφράσει σε ισχυρό προβάδισμα.

Οι "κιτρινόμαυροι" έπαιζαν σωστή άμυνα και περιόρισαν τα, έτσι κι αλλιώς λίγα, όπλα των Πολωνών, όμως, στην επίθεση πέραν την αποτελεσματικότητα του Κανγκεμπέλε υπήρχε μεγάλη αστοχία και κατ' επέκταση μικρή παραγωγικότητα.

Στο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ήταν μπροστά με βραχεία κεφαλή, 17-16, στο 18' παρέμενε σε απόσταση σουτ, 28-26 μέχρι που μπήκαν δύο μακρινά σουτ και χωρίς να το καταλάβει σχεδόν, έκλεισε το ημίχρονο στο 36-26!

Η ΑΕΚ έδειξε διάθεση να πατήσει το γκάζι στις αρχές του δεύτερου μέρους, πήγε στο 43-30, μα η συνέχεια ήταν κακή και αυτή τη φορά όχι μόνο στην επίθεση. Με τραγικές επιστροφές έδωσε χώρο στη γρήγορη Σζέτσιν, έφαγε μαζεμένους αιφνιδιασμούς και το 47-47 στο 26' ήταν... καμπάνα.

Ο πρώτος που την άκουσε ήταν ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας. Ο Λιθουανός... νευρίασε, το πήρε πάνω του, πέτυχε μαζεμένους πόντους, ήταν ο βασικός πρωταγωνιστής του 12-0 της ΑΕΚ μέχρι το 59-47 και το 61-48 του δεκαλέπτου έδειχνε να έχει αποκαταστήσει την τάξη.

ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ: Η ΑΕΚ έμοιαζε μπλοκαρισμένη στο σκληρό παιχνίδι των Πολωνών, δεν έβρισκε το ξέσπασμα που έψαχνε, μέχρι ο Μιντάουγκας Κουζμίσνκας να ξεδιπλώσει στο παρκέ τη μεγάλη μπασκετική του ποιότητα. Ενα ατομικό κρεσέντο του Λιθουανού έλυσε το γόρδιο δεσμό και έκανα τα πάντα εύκολα στα τελευταία 11 λεπτά του αγώνα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ πίεσε ασφυκτικά έναν αντίπαλο με δεδομένα λίγες ποιοτικές λύσεις και τα 20 λάθη στα οποία τον υποχρέωσε εξηγούν πολλά και για τη χαμηλή παραγωγικότητα της Σζέτσιν και για την τελική διαφορά.