25.4 C
Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Καρδίτσα – Απόλλων Π. 76-74: Ο Μακ υπέγραψε την ανατροπή της χρονιάς

Η Καρδίτσα έκλεισε το 2023 με... την ανατροπής της χρονιάς. Το 76-74 επί του Απόλλωνα Πάτρας την φέρνει μέχρι και καλύτερη σε ισοβαθμία, αφού είχε χάσει με ένα στην Πάτρα, τη φέρνει με δύο νίκες όσο και ο αντίπαλος και κυρίως τη φέρνει να δικαιούται να πιστέψει ότι... δε θα χάσει ποτέ. Διότι με 1'45'' για τη λήξη ήταν πίσω με 65-71 και με τον Απόλλωνα να έχει τη μπάλα, όμως έφερε τα πάνω κάτω, με τον Τέβιν Μακ, κακό σήμερα γενικά, να ευστοχεί στο τελευταίο δευτερόλεπτο στο τρίποντο που τα άλλαξε όλα. Ετσι οι Θεσσαλοί, άρχισαν με νίκη το σερί των επτά εντός έδρας αγώνων, ενώ δείχνουν ότι στο "κάστρο" τους... είναι αλλιώς, αφού από τη μέρα που γύρισαν εκεί, νίκησαν και το Λαύριο.

Της... γνωριμίας ήταν το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, με πολλά νέα πρόσωπα και σχήματα εκατέρωθεν. Ο Απόλλωνας που άρχισε στην πεντάδα με τον νεοαποκτηθέντα Μπιμπς και έβαλε νωρίς και τον Πέρκινς που ανακοινώθηκε μόλις χθες, ήταν συνολικός καλύτερος στο πρώτο διάστημα. Απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο έκλεισε με σκορ 15-21 και αντιδρώντας ψύχραιμα στην αντεπίθεση της Καρδίτσας στο δεύτερο, με αποτέλεσμα ημιχρόνου το 35-37.

Η Καρδίτσα, με ΜακΚάλουμ, Γιάνκοβιτς και Μακ, χρειάστηκε χρόνο να βρει ένα αποδοτικό σχήμα, είχε ένα καλό επτάλεπτο από την αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, προηγήθηκε με 32-37 με ηγέτη τον Γιάνκοβιτς και Δίπλαρο να την... ξεσηκώνουν, αλλά πλήρωσε τις πολλές στιγμές ασυνεννοησίας παίκτων που δε γνωρίζονται καλά.

Ο Απόλλωνας είχε τον έλεγχο του αγώνα και στην τρίτη περίοδο. Σούταρε καλύτερα από μακριά, με Μπιμπς και Οσμπορν κύριους εκφραστές, έκλεινε καλά τον Ουάιτ και ωθούσε του γηπεδούχους σε μακρινά και απελπιστικά άστοχα σουτ, έφτασε στο +8, 44-52 στο 27' και η περίοδος έκλεισε στο 51-56.

Ο Απόλλωνας μπήκς στο τελευταίο δίλπετο με 65-71 και εκεί το πήρε πάνω του ο Δίπλαρος. Δύο σερί κλεψίματα και αιφνιδιασμοί για απόσταση βολής. Τρίτο κλέψιμο από συμπαίκτη του για την ισοφάριση. Με 1/4 βολές ο Απόλλωνας, κυρίως δύο χαμένες από τον Βον στα 13''να δίνει δικαιώματα. Με τον... μουδιασμένο ΜακΚάλουμ να δείχνει την κλάση του με δύο καλάθι στις τελευταίες επιθέσεις. Και με τον Μακ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα και το 76-74 στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

ΤΟ ΓΥΡΙΣΕ: Ο Τέβιν Μακ έβαλε μεν το καλάθι... μια χρονιά, αλλά ο Νίκος Δίπλαρος γύρισε το παιχνίδι. Αυτό το πίστεψε όταν όλα έμοιαζαν χαμένα, αυτός έκλεψε τη μία μπάλα πάνω στην άλλη, αυτός ξεσήκωσε συμπαίκτες και κόσμο και ήταν ο κομβικός παίκτης για την ανατροπή.