17.1 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Καρδίτσα-ΑΕΚ 86-95: Ζήτημα αυτοεπιβεβαίωσης (pic, vids)

Κινδυνεύοντας να χάσει τον αυτονόητο στόχο της παρουσίας στο γκρουπ «1-6» της Basket League, η ΑΕΚ προχώρησε σε ένα «ηλεκτροσόκ» με την αντικατάσταση του Ζοάν Πλάθα με τον Ηλία Ζούρο. Αυτό έφερε ένα άμεσο, πρώτο αποτέλεσμα αφού η «Ένωση» πέρασε από τη δύσκολη έδρα της Καρδίτσας με 95-86 στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής. Ο Τίλμαν στο πρώτο και ο Κουζέλογλου στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν τη διαφορά για την ΑΕΚ.

Ο Δικέφαλος ήταν καλύτερος της Καρδίτσας στα μεγαλύτερα διαστήματα του αγώνα, παρότι δεν απέφυγε ένα «μπλακ άουτ» στο τέλος της δεύτερης περιόδου μέσα από το οποίο εξανεμίστηκε σχεδόν ένα προβάδισμα 17 πόντων που «έχτισε». Πέρασε όμως από ένα γήπεδο στο οποίο «λύγισαν» τις προηγούμενες εβδομάδες ο Άρης, ο Προμηθέας και το Μαρούσι, ανέβηκε στο 7-9 και έκανε ένα σημαντικό βήμα προκειμένου να βγει από την αγωνιστική κρίση στην οποία περιήλθε. Είναι ένα αποτέλεσμα που μπορεί να το χρησιμοποιήσει για να φτιάξει την ψυχολογία της και να δουλέψει πάνω σε αυτό προκειμένου να μπει και πάλι σε έναν δρόμο επιτυχιών. Επόμενη υποχρέωση της στη Ρόδο απέναντι στον Κολοσσό.

Για την Καρδίτσα μπήκε τέλος στο σερί των τεσσάρων νικών της, το μοναδικό της ιστορίας της στην Basket League και μέσα από το οποίο απέκτησε ένα προβάδισμα έναντι του Λαυρίου και του Απόλλωνα. Δεν κατάφερε να το διευρύνει απέναντι στην ΑΕΚ και υποχώρησε στο 5-11. Την επόμενη εβδομάδα και μετά το σερί των πέντε, εντός έδρας αγώνων της, η Καρδίτσα θα αγωνιστεί στο Περιστέρι.

Η Καρδίτσα χρειάστηκε σχεδόν τρία λεπτά για να βρει σκορ στο παιχνίδι αλλά αυτό δεν ήταν κάτι που εκμεταλλεύτηκε ιδιαίτερα η ΑΕΚ (2-5 στο 3’) που ωστόσο βρέθηκε στο +8 στα μισά της περιόδου αφού οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν δυσκολίες στην επίθεση (6-14). Ο Τίλμαν τελείωνε καλά τις φάσεις από κοντά σημειώνοντας τους 8 από τους 18 πρώτους πόντους της ΑΕΚ που έκλεισε το δεκάλεπτο με τη μεγαλύτερη διαφορά της (15-26) κυριαρχώντας μέσα στη ρακέτα.

Η κατάσταση έγινε ακόμη πιο καλή για την «Ένωση» στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, αφού άνοιξε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (19-36) με ένα σερί 10-4 και έχοντας ήδη εννιά διαφορετικούς σκόρερ. Οι συνεχείς αλλαγές του Νίκου Παπανικολόπουλου και η προσπάθεια της Καρδίτσας να γίνει πιο πιεστική στην άμυνα της, δεν έφεραν αποτέλεσμα. Η ΑΕΚ συνέχισε να αισθάνεται άνετα στην επίθεση της και μέσα από αυτήν συντηρούσε τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα. Είναι χαρακτηριστικό ότι έφτασε τους 50 πόντους στο 17’ (33-50). Όμως μέσα σε λίγα λεπτά η κατάσταση ανατράπηκε, σχεδόν ολοκληρωτικά. Η Καρδίτσα έκλεψε κάποιες φορές την μπάλα, βρήκε σκορ με τον Μπιουκάναν και κατάφερε να κάνει ένα σερί 11-0 και συνολικό 14-2 μειώνοντας στους πέντε στο τέλος του ημιχρόνου (47-52).

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν ακόμη περισσότερο με την έναρξη της τρίτης περιόδου (51-54) αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα δικό τους 6-0 έστειλαν τη διαφορά στους επτά (51-60). Ο Ρέι ΜακΚάλουμ με προσωπικούς πόντους κράτησε την Καρδίτσα κοντά (60-64 στο 26’) αλλά με πέντε συνεχόμενους του Μπράντον Νάιτ, η ΑΕΚ ξέφυγε ξανά (60-71). 10 λεπτά πριν το τέλος η «Ένωση» είχε ξανά το πάνω χέρι στο παιχνίδι (62-75).

Η Καρδίτσα συνέχισε να έχει τον ίδιο ρόλο στο παιχνίδι. Κυνηγούσε στο σκορ προσπαθώντας κατά κύριο λόγο να μην χάσει την επαφή της με αυτό. Μείωσε σε μονοψήφια επίπεδα τη διαφορά (80-87 στο 35’) αφού κράτησε χαμηλά τα λάθη της. Για μία ακόμη φορά όμως δεν μπόρεσε να πλησιάσει σε τέτοιο βαθμό ώστε να αλλάξει τη ροή του αγώνα. 2,5 λεπτά πριν το τέλος η ΑΕΚ ήταν στο +12 (81-93) και με την Καρδίτσα να μην δείχνει πια να πιστεύει στην ανατροπή, τα πράγματα είχαν πάρει τον δρόμο τους.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Γιάννης Κουζέλογλου έκανε τα πάντα με τον τρόπο που χρειαζόταν για την ΑΕΚ και στις δύο πλευρές του παρκέ. Τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, σημειώνοντας δύο τρίποντα που μπορούν να χαρακτηριστούν κομβικά στο δεύτερο ημίχρονο.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ σούταρε εντυπωσιακά καλά, ειδικά για ένα εκτός έδρας παιχνίδι, σε όλες τις κατηγορίες των σουτ, αλλά ειδικά στις βολές (91%) και στα τρίποντα (44%). Εκεί όπου όμως κυριάρχησε ήταν στα ριμπάουντ (28-45) παίρνοντας μάλιστα 20 πόντους από τα 13 επιθετικά της.

Photo Credits: Eurokinissi