21.3 C
Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

Ηρακλής-ΠΑΟΚ 73-84: «Ασπρόμαυρος» θρίαμβος στο… Μαραθώνιο (pics+vids)

Σ' ένα επεισοδιακό ντέρμπι που κράτησε περίπου δυόμισι ώρες, ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Ηρακλή με 84-73, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basket League.

Το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη έχει πλέον απολογισμό επτά νικών και ισάριθμων ηττών, «πιάνοντας» στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα μαζί με το Περιστέρι. Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι υπέστησαν την ενδέκατη φετινή τους ήττα και παραμένουν ουραγοί μαζί με τον Ιωνικό, έχοντας πάντως ρεαλιστικές ελπίδες για τη σωτηρία, μετά την επιστροφή των βαθμών που είχαν αφαιρεθεί.

Στο ημίχρονο υπήρξε μία διακοπή περίπου 50 λεπτών λόγω υπεράριθμων στις εξέδρες του Ιβανωφείου, με τον αγώνα πάντως να συνεχίζεται δίχως εκκένωση του γηπέδου όπως ήταν η αρχική απόφαση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής φάνηκε πιο ενθουσιώδεις και στις δύο πλευρές του παρκέ και κυριάρχησε στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Ωστόσο ο Ζερμέιν Λοβ βρήκε ρυθμό στο τελευταίο δίλεπτο και με διαδοχικούς πόντους διαμόρφωσε το 19-18 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου κομματιού της αναμέτρησης.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε στους φιλοξενούμενους οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ και όχι μόνο προσπέρασαν αλλά σιγά-σιγά άρχισαν να παίρνουν και διαφορά. Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ είχε εξασφαλίσει προβάδισμα επτά πόντων (32-39) κι έμοιαζε να έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

«Θρίλερ» όμως εξελίχθηκε και στο ημίχρονο, καθώς μετά από εισήγηση της αστυνομίας, οι διαιτητές απαίτησαν να φύγουν οι υπεράριθμοι από τις εξέδρες. Μετά από διακοπή περίπου 50 λεπτών -κι απειλή ακόμα και μηδενισμού των γηπεδούχων σε περίπτωση που δεν θα έφευγαν οι οπαδοί από τις εξέδρες- το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά, με τη διοίκηση του ΠΑΟΚ να τονίζει ότι δεν είχε πρόβλημα από την παρουσία του κόσμου στο Ιβανώφειο.

Με την έναρξη του αγώνα ο Ηρακλής φάνηκε να είναι πιο έτοιμος πνευματικά κι «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 13-5, παίρνοντας προβάδισμα με 45-44. Η εξέδρα είχε πάρει «φωτιά», ωστόσο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε (54-59).

Οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν να κυριαρχούν και στο τέταρτο δεκάλεπτο ξεφεύγοντας και με διαφορά 16 πόντων (64-80, 37'), έπειτα από τρία διαδοχικά τρίποντα του Τολιόπουλου που έκριναν στην ουσία την αναμέτρηση, με την κόρνα της λήξης να βρίσκει θριαμβευτή τον ΠΑΟΚ με 84-73.

ΤΟ... ΚΟΥΑΡΤΕΤΟ ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο ΠΑΟΚ αποδείχθηκε ότι είχε περισσότερο «βάθος» από τον Ηρακλή. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Τζόουνς (20π.), Λοβ (16π.), Τολιόπουλος (14π.) και Γιάνκοβιτς, οι οποίοι ηγήθηκαν στο σκοράρισμα. Για τους ηττημένους ο Γκάρετ ηγήθηκε με 15 πόντους, ενώ οι τρεις νέοι παίκτες (Γουντς, Ρότεν και Έιμπραμς) δεν πρόσφεραν τα αναμενόμενα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το «βάθος» έκανε τη διαφορά, καθώς οι φιλοξενούμενοι πήραν 47 πόντους από τους παίκτες που μπήκαν στο παρκέ από τον πάγκο, την ώρα που οι γηπεδούχοι είδαν τους παγκίτες τους να προσφέρουν 32. Επιπλέον οι «ασπρόμαυροι» πήραν 15 πόντους από λάθη του «Γηραιού», ενώ ο Ηρακλής μόλις 8.