18.7 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Ηρακλής-ΠΑΟΚ: Εκκένωση ή μηδενισμός για το «Γηραιό» (vid)

Οι οπαδοί του Ηρακλή δεν φεύγουν από το Ιβανώφειο και η συνέχεια του ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ κρέμεται σε μία κλωστή.

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης και με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με επτά πόντους (39-32), οι διαιτητές Πουρσανίδης, Πιτσίλκας και Μαλαμάς, απαίτησαν να μειωθεί ο κόσμος στις εξέδρες, καθώς θεώρησαν οι τρεις ρέφερι ότι υπήρχαν υπεράριθμοι εντός του γηπέδου, ξεπερνώντας το επιτρεπόμενο 50%.

Οι διαιτητές έδωσαν εντολή για εκκένωση, όμως οι φίλοι του Ηρακλή, 45 λεπτά μετά το τέλος του ημιχρόνου, δεν έδειχναν την παραμικρή πρόθεση για να αποχωρήσουν από το γήπεδο.

Οι τρεις ρέφερι είπαν ότι θα κλείσουν το φύλλο αγώνα με υπαιτιότητα των γηπεδούχων, την ώρα που ο Δημήτρης Σταμάτης πήρε κι εκείνος το μικρόφωνο προκειμένου να πείσει τους φίλους του Ηρακλή να αδειάσουν το γήπεδο.

Πλέον αναμένονται οι εξελίξεις με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, καθώς ο κόσμος δεν δείχνει πρόθεση να φύγει.

Λίγο αργότερα πάντως ο κομισάριος της αναμέτρησης κύριος Ελευθεριάδης ξεκαθάρισε ότι  υπάρχει απόφαση για να συνεχιστεί η αναμέτρηση, με την προϋπόθεση να βγουν εκτός γηπέδου οι υπεράριθμοι οι οποίοι σύμφωνα με την Αστυνομία, μπήκαν στο γήπεδο από αφύλαχτη είσοδο μεταξύ πρώτου και δευτέρου δεκαλέπτου.