22.7 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Ηρακλής-Άρης 91-86: Τον… εκτέλεσε κι έμεινε «ζωντανός» (pics+vid)

Ο Ηρακλής με «τρίποντο» ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε τον Άρη με 91-86, στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης για την 20η αγωνιστική της Basket League.

Ο «Γηραιός» πανηγύρισε την πέμπτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα κι έχει ρεκόρ 5-13, όμως μετά την αφαίρεση των τριών βαθμών από τον Αθλητικό Δικαστή του ΕΣΑΚΕ παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας προσφύγει όμως στο ΑΣΕΑΔ. Στον αντίποδα οι «κίτρινοι» υπέστησαν την ενδέκατη φετινή τους ήττα σε 19 παιχνίδια και στέκονται στην έκτη θέση.

Το παιχνίδι έμοιαζε με «ροντέο» με τους γηπεδούχους να ξεκινούν φουριόζοι τον αγώνα και να προηγούνται 26-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η δεύτερη περίοδος όμως ανήκε πλήρως στους φιλοξενούμενους οι οποίοι κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ και ξέφυγαν 39-30, όμως το buzzer beater τρίποντο του Έιμπραμς «έγραψε» το 33-39 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης, οι παίκτες του Κώστα Μέξα βρήκαν ρυθμό κυρίως έξω από τη γραμμή των 6,75μ. και με μπαράζ τριπόντων δεν ανέτρεψαν απλά την κατάσταση αλλά πήραν και προβάδισμα. Με επιμέρους σκορ 29-17, ο φωτεινός πίνακας του «Ιβανωφείου» έγραφε πια 61-56 και το μομέντουμ βρισκόταν στην πλευρά των παικτών του Ηρακλή και ο κόσμος είχε βάλει «φωτιά» στις εξέδρες.

Οι γηπεδούχοι «έχτισαν» πάνω στην ευστοχία τους και πήραν ακόμα και διψήφιες διαφορές πόντων. Στα τελευταία λεπτά ο Χάνλαν ο οποίος ήταν άποντος μέχρι τις αρχές της τελευταίας περιόδου, βρήκε ρυθμό και με τρίποντο στα 39'' πριν το φινάλε, μείωσε σε 86-81, χωρίς πάντως να αλλάξει τη μοίρα του αγώνα και η κόρνα της λήξης βρήκε το «Γηραιό» να πανηγυρίζει τη νίκη με 91-86.

Ο ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ ΚΑΙ Ο...ΣΟΟΥΜΑΝ ΠΟΥ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕ: Ο Κώστας Παπαδάκης ήταν ο άνθρωπος ο οποίος βγήκε μπροστά κι έκανε τη διαφορά για τους νικητές. Ο διεθνής γκαρντ ήταν «καυτός» πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και τελείωσε το παιχνίδι με 5/5 τρίποντα και 22 πόντους. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Χάνλαν δεν είχε πετύχει καλάθι μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο σκόραρε 24 (!), χωρίς να γλιτώσει την ομάδα του από την ήττα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ηρακλής έβλεπε το καλάθι σαν... βαρέλι στο δεύτερο ημίχρονο και τελείωσε το ματς με 12/33 τρίποντα, «καθαρίζοντας» την  υπόθεση χάρη στην ευστοχία του στο δεύτερο μέρος. Παράλληλα σκόραρε 20 πόντους από λάθη, έναντι μόλις 10 των «κίτρινων». Σημαντική και η ευστοχία στις βολές με 27/30 για τους παίκτες του «Γηραιού».