18.5 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

ΗΠΑ-Γερμανία 111-113: Μπαμ και κάτω (pics, vids)

Σαϊτάμα 2006 – Μανίλα 2023: Η Γερμανία έκανε ότι η Ελλάδα πριν από 17 χρόνια, νίκησε τις ΗΠΑ στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου με 113-111 και βάζει πλώρη για το χρυσό μετάλλιο! Έτσι ο τελικός θα είναι ευρωπαϊκή υπόθεση αφού οι Γερμανοί θα κοντραριστούν με τη Σερβία που νωρίτερα πέταξαν εκτός τον Καναδά.

Οι ΗΠΑ φάνηκε ότι δεν έμαθαν από το πάθημα της ήττας από τη Λιθουανία αφού δεν άλλαξαν τίποτα στον τρόπο του παιχνιδιού τους και όταν οι Γερμανοί αισθάνθηκαν άνετα με αυτόν, έχασαν τον έλεγχο. Η ομάδα με τα κόκκινα (σήμερα) έβαλε 94 πόντους στις τρεις πρώτες περιόδους και έριξε τους Αμερικανούς στο καναβάτσο.

Το πρώτο ημίχρονο έμοιαζε να παίζεται σε… fast forward με τις δύο ομάδες να κάνουν ένα παιχνίδι αποθέωση του επιθετικού μπάσκετ, να εναλλάσσονται το προβάδισμα και τελικά να σημειώνουν 119 πόντους!

Η Γερμανία προηγήθηκε στο τρίλεπτο με 9-4 και διατήρησαν ένα προβάδισμα στα μέσα της περιόδου, αφού οι ΗΠΑ είχαν δυσκολίες στην επίθεση (11-17). Οι παίκτες του Χέμπερτ βρήκαν αυτοπεποίθηση και προηγήθηκαν με 10 (15-25 στο 6’) όμως γρήγορα αυτή εξανεμίστηκε (29-29 στο 9’) και έτσι στο τέλος της περιόδου η διαφορά ήταν μόλις στους δύο για τη Γερμανία (31-33).

Το παιχνίδι είχε έναν τρελό ρυθμό και στα μέσα της δεύτερης περιόδου είχε 94 πόντους (48-46)! Μπρίτζες και Έντουαρντς από τη μία πλευρά (είχαν από 15 πόντους), Φρανζ Βάγκνερ και Τάις (14 και 13 αντίστοιχα) σκοράριζαν ακατάπαυστα και στα μισά του δρόμου το σκορ ήταν 60-59. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι ΗΠΑ είχαν 37 και η Γερμανία 36 σουτ εντός πεδιάς, ενώ το επιμέρους σκορ από αιφνιδιασμούς ήταν 24-17!

Ο Ντάνιελ Τάις συνέχισε να βάζει δύσκολα στους Αμερικανούς ψηλούς παίρνοντας μάλιστα ελάχιστες «ανάσες» και η Γερμανία προηγήθηκε με 70-64 στο 23’, 76-68 στο 25’ και 86-77 στο 28’. Ο Χέμπερτ μάλιστα βρήκε ευκαιρία να ξεκουράσει τους πρωταγωνιστές του χωρίς η Γερμανία να χάσει τον έλεγχο και μάλιστα βρέθηκε για δεύτερη φορά με διψήφιο προβάδισμα (84-94 στο 30’). 94 πόντοι σε 30 λεπτά με 16/19 βολές, 21/31 δίποντα και 12/24 τρίποντα!

Από το +12 του 96-84 στο 31’ και τοy 106-94 του 35’ υπέρ της Γερμανίας χτύπησε καμπανάκι κινδύνου για τις ΗΠΑ που έβγαλαν περισσότερη σκληράδα στην άμυνα, εκμεταλλεύτηκαν τα πρώτα σημάδια κόπωσης των Γερμανών και μετά από ώρα, έγιναν απειλητικές 103-106 (στα 3:17). Έτσι τα τελευταία λεπτά απέκτησαν μία ακόμη πιο άγρια ομορφιά.

1:35 πριν το τέλος η διαφορά έπεσε στον πόντο (107-108) με βολές του Ριβς αλλά με τρίποντο του τρομερού Ομπστ η Γερμανία έκανε το 111-107 για να βγάλει την επόμενη άμυνα. Ο Σρέντερ έκανε το 113-107 και ο Ριβς με κάρφωμα μείωσε (109-113) στα 33’’. Ακολούθησε επιθετικό φάουλ των Γερμανών όμως ακολούθησε λάθος του Έντοαρντς. Στα 0,5’’ ο Ριβς έκανε το 111-113 μετά από διαδοχικά άστοχα σουτ, αλλά ήταν πια αργά για τις ΗΠΑ…

Το πρόσωπο: Από τον Φρανζ Βάγκνερ, τον Ντάνιελ Τάις, τον Ντένις Σρέντερ το περιμέναμε. Όμως ο Αντρέας Ομπστ ήταν το «κλειδί» της γερμανικής νίκης με τον γκαρντ της Μπάγερν να κάνει τρομερό παιχνίδι με 24 πόντους, 6/11 σουτ και έξι ασίστ.

Το γεγονός: Οι Γερμανοί κυριάρχησαν. Το ότι επέτρεψαν στους Αμερικανούς να βρεθούν προηγούμενοι για μόλις 4:36 λεπτά, τα λέει σχεδόν όλα. Τους έβγαλαν από την κατάσταση της άνεσης με την οποία προχώρησαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του τουρνουά και βέβαια με παθητικό 94 πόντων στο 30’, δεν θα μπορούσαν να έχουν καλύτερη τύχη.