20.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Σερβία – Καναδάς 95-86: Οι γητευτές του μπάσκετ (vids)

Η Σερβία, η τεράστια αυτή μπασκετική σχολή, προσθέτει άλλη μια χρυσή σελίδα στο βιβλίο της ιστορία της. Το επιβλητικό, εκκωφαντικό, εύκολο, απόλυτα δίκαιο 95-86 επί του Καναδά στον ημιτελικό του Παγκόσμιου κύπελλου, φέρνει την αρμάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς (χωρίς Γιόκιτς και Μίτσιτς) στον τελικό, στο βάθρο, με ένα ακόμα παγκόσμιο μετάλλιο στην συλλογή της, με βλέψεις φυσικά για την κορυφή του κόσμου και με τον παγκόσμιο θαυμασμό να τη συνοδεύει. Σε λίγη ώρα (15.40) αρχίζει ο δεύτερος ημιτελικός, ΗΠΑ - Γερμανία για να συμπληρωθεί το ζευγάρι του τελικού, αλλά και αυτό που θα διεκδικήσει την τρίτη θέση στο βάθρο, ενώ και οι τέσσερις ομάδες των ημιτελικών έχουν ήδη εξασφαλίσει τη συμμετοχή τους στους Ολυμπιακούς αγώνες του 2024.

Η Σερβία ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του πρώτου ημιχρόνου, παίζοντας ένα απολαυστικό μπάσκετ και μη αφήνοντας τους Καναδούς να πάρουν ανάσα. Με επιθετική άμυνα τους μπλόκαρε, δεν τους επέτρεψε να τρέξουν και να βρουν διαδρόμους, αντίθετα αυτά τα έκαναν οι παίκτες του Πέσιτς καθοδηγούμενοι από τον ηγετικό Μπογκντάνοβιτς (15π, 3ασ., 19 αξιολόγηση στο ημίχρονο) και έλεγξαν τον ρυθμό και το σκορ σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου. Από κοντά και ο ανίκητος Μιλουτίνοφ με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Οι "Πλάβι" μπήκαν έτοιμοι για την αναμενόμενη προσπάθεια αντίδρασης του Καναδά στο δεύτερο ημίχρονο. Συνέχισαν την αιχμαλωσία και όχι μόνο δεν επέτρεψαν να πλησιάσει ο αντίπαλος πιο κοντά από τους επτά π΄νοτους (63-56), αλλά πήγαν εκ νέου στο +13 (75-62) και έκλεισαν την τρίτη περίοδο με το 75-63 και κυρίως με μια εικόνα απόλυτης επικράτησης. Οσο πολύς χρόνος κι αν υπήρχε πια, οι Σέρβοι δεν ήταν διατεθειμένοι να διαπραγματευτούν το παραμικρό. Το 80-63 νωρίς στην τελευταία περίοδο έδειχνε προθέσεις και... κατάληξη ενός ακόμα θριαμβευτικού αγώνα γι' αυτή τη μεγάλη μπασκετική σχολή.