24.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Ιωνικός-Ηρακλής 74-62: Του πήρε τη διαφορά και τον… «βύθισε» (pics,vids)

Σε μια αναμέτρηση με πολλές εναλλαγές στο σκορ και στον ρυθμό, ο Ιωνικός νίκησε με 74-62 τον Ηρακλή και τον έβαλε σε πολύ δύσκολη θέση. Πλέον η ομάδα της Θεσσαλονίκης θέλει ένα μικρό θαύμα για την παραμονή. Αρχικά, θέλει να πάρει πίσω τους 3 βαθμούς (προσφυγή στο ΑΣΕΑΔ) αλλά και να κάνει και μία παραπάνω νίκη από τον Ιωνικό στα επόμενα τρία παιχνίδια. Αυτό διότι η ομάδα της Νίκαιας πήρε και την διαφορά, άρα σε περίπτωση ισοβαθμίας υπερτερεί, καθώς ο «Γηραιός» είχε κερδίσει στο πρώτο παιχνίδι (89-84) στο Ιβανώφειο. Πλέον και οι δύο ομάδες, έχουν τρία παιχνίδια μπροστά τους στη «μάχη» για την παραμονή. Ο Ιωνικός αντιμετωπίζει κατά σειρά τους ΠΑΟΚ (εκτός) Ολυμπιακό (εντός) και Λάρισα (εκτός). Ενώ ο Ηρακλής θα παίξει με τους Λαύριο (εντός), Προμηθέα (εκτός) και Παναθηναϊκό (εντός).

Η ομάδα του Κώστα Μέξα προηγήθηκε με 5-0 στο πρώτο δίλεπτο της αναμέτρησης. Έπειτα ακολούθησε ο μονόλογος του Ιωνικού με τον Ντάνιελ Χάμιλτον να κάνει φοβερά πράγματα στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Αμερικανός γκαρντ-φόργουορντ να έχει 9 πόντους και 6 ριμπάουντ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα της Νίκαιας να προηγηθεί με 18-8 στο (7'). Όμως ο Ηρακλής δεν τα παράτησε και με την μαχητικότητα του Κώστα Παπαδάκη μείωσε στο -5 με το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 21-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ηρακλής συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και σημείωσε τους πρώτους 5 πόντους στην περίοδο. Αυτό ολοκλήρωσε ένα σερί 11-0 για τον «γηραιό» ο οποίος στο (13') ισοφάρισε σε 21-21. Ο Ιωνικός αντέδρασε όμως και απάντησε με ένα δικό του 9-2 σερί με τρία συνεχόμενα τρίποντα. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν σε γρήγορο τέμπο όμως σε μερικά σημαία το μπάσκετ ήταν άναρχο. Αυτό έδινε την ευκαιρία στον Ηρακλή να μένει κοντά στο σκορ, με τον Σταμάτη να έχει 7 πόντους. Οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-29 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη. Ανέτρεψαν νέα διαφορά, καθώς αργά αλλά σταθερά στο (26') προηγήθηκαν με 44-41 (μετά το πρώτο δίλεπτο του αγώνα) με ένα σερί 15-7 στις αρχές της τρίτης περιόδου. Ο Ιωνικός απάντησε και πάλι πήρε «κεφάλι» στο σκορ με 49-46, πριν ο Κώστας Παπαδάκης με ένα φανταστικό μπάζερ από το κέντρο του γηπέδου γράψει το 49-49, με όλα να κρίνονται πλέον στην τελευταία περίοδο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να μένουν από δυνάμεις. Ο Ιωνικός ξεκίνησε με ένα σερί 12-3 και στο (36') προηγήθηκε με 61-52. Αφού λοιπόν φάνηκε να ξεκαθαρίζει η νίκη η προσοχή στράφηκε στην διαφορά, καθώς παίζει ρόλο σε περίπτωση ισοβαθμίας. Ο Ηρακλής μείωσε στο -7 ένα λεπτό πριν τη λήξη, αλλά οι παίχτες των γηπεδούχων ήταν ψύχραιμοι από τις βολές και έτσι μαζί με το ροζ φύλλο αγώνα πήραν και τη διαφορά, καθώς ο «Γηραιός» είχε νικήσει με +5 στο Ιβανώφειο.

ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ντάνιελ Χάμιλτον. Φανταστικός ήταν σήμερα ο παίχτης του Ιωνικού. Ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου, σημείωσε 25 πόντους, μάζεψε 12 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και 5 τελικές πάσες. Πραγματικά έκανε σχεδόν τα πάντα στο παρκέ, ενώ έπαιξε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης καθώς δεν βγήκε ούτε ένα δευτερόλεπτο!!! Δικαιωματικά του αξίζει ο τίτλος του MVP.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ιωνικός δεν σούταρε με καλό ποσοστό έξω από τα 6.75 (30%) αλλά από την άλλη ο Ηρακλής πραγματικά τα «έσπασε». Είχε μόλις 5/26(19%) και σε ένα ματς ζωής ή θανάτου έπαιξε σημαντικό ρόλο, καθώς στις υπόλοιπες στατιστικές κατηγορίες οι δύο ομάδες ήταν σχεδόν ισάξιες.