17.8 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

(Η’ όμιλος): Καναδάς- Γαλλία 95-65: Κατάρρευση για τoυς «Τρικολόρ» στο δεύτερο μισό (vids)

Ο Καναδάς κατάφερε να επικρατήσει με 95-65 επί της Γαλλίας κατέγραψε την πρώτη του νίκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, όσες και η Λετονία που βρίσκεται στην πρώτη θέση. Μπορεί ο αγώνας μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι, το δεύτερο όμως μέρος δεν ήταν εξίσου ενδιαφέρον αφού η διαφορά που δημιουργήθηκε ήταν πολύ μεγάλη.

Η Γαλλία ξεκίνησε δυνατά με ένα σερί 7-0 με τον Καναδά όμως να βρίσκει γρήγορα την συγκέντρωσή του και στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου κατάφερε να κάνει την ανατροπή με 8-7. Αν και προηγήθηκε και με πέντε πόντους, δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και η Γαλλία ανέκτησε για μία ακόμη φορά την πρωτιά στο σκορ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο χώρες είχαν μεγάλη μάχη και δεν κατάφεραν να αποκτήσουν μεγάλη διαφορά και τον Καναδά να πηγαίνει στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με 43-40.

Αντίθετη ήταν η εικόνα του τρίτου δεκαλέπτου όπου ο Καναδάς με πολύ καλή αμυντική λειτουργία κατάφερε να κάνει το επιμέρους 25-8 και να αποκτήσει διαφορά 20 πόντων (68-48)! Η Γαλλία δεν κατάφερε να μαζέψει αρκετά την διαφορά και ηττήθηκε εύκολα με διαφορά 30 πόντων.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές βγήκε ο Σέι Γκιλγκέους Αλεξάντερ με 27 πόντους σε 27:19 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 29-22, 25-8