28.5 C
Δευτέρα, 8 Ιουλίου, 2024

Good… win για το Ρέθυμνο (pics)

Νίκη-ανάσα πήρε το Ρέθυμνο στην Νεάπολη, κερδίζοντας τον ΓΛ-Φάρο με 89-70 για την 7η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League και βγάζοντας αντίδραση μετά από 4 συνεχόμενες ήττες. Το σημαντικό αυτό διπλό είχε την υπογραφή των Αμερικανών παικτών και δη του Σακίλ Γκούντγουιν (26π., 10 ριμπ.).

Οι Κρητικοί ξέφυγαν με 7 πόντους στο 3’, 10-3, με… κύριους υπεύθυνους τους Γκούντγουιν και Μούντι. Αντίθετα οι Λαρισαίοι ήταν απρόσεχτοι στο ξεκίνημα του αγώνα, μετρώντας ήδη 5 λάθη. Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα πατούσαν καλύτερα στο παρκέ της Νεάπολης και ύστερα από λέι απ του Άρμστεντ προηγήθηκαν 18-7 στο 5’.

Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς, πλησίασαν στους 4, με τον Παπαμακάριο να έχει 2/2 τρίποντα αλλά το Ρέθυμνο με σουτ του νεοαποκτηθέντα Στεφανίδη έκαναν το 28-22 για την πρώτη περίοδο.

Με τον Μαραγκό να παίρνει προσπάθειες, ο ΓΛ-Φάρος επιχείρησε να καλύψει την διαφορά όμως το Ρέθυμνο απομακρύνθηκε εκ νέου, για το +10 (25-35) ύστερα από σουτ του Λι. Τα λάθη για τους Λαρισαίους συνεχίζονταν, εκνευρίζοντας τον Θανάση Σκουρτόπουλο, Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την επιπολαιότητα του αντιπάλου και οδήγησαν υψηλά το σκορ, με το ημίχρονο να τελειώνει 47-39 υπέρ τους.

Ο Γυμναστικός προσπάθησε να μειώσει, μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο αλλά τα φάουλ τον έφθειραν ιδιαίτερα. Μόλις στο 23’ μάζεψε 4 ομαδικά, με τον Άρμστεντ να ταλαιπωρεί την άμυνά του. Ο Γκούντγουιν έφτασε τους 17 πόντους και επανέφερε την διαφορά στο +10, 57-47, μετά από τρίποντο.

Οι Αμερικανοί των Κρητικών ήταν σε καλή ημέρα και οδηγούσαν την ομάδα τους σε μια υπερπολύτιμη νίκη. Ο Λι με λέι απ διαμόρφωσε το 67-50 για την μέγιστη διαφορά στο ματς πριν μειώσει ο Γουέρ με τρίποντο.

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων στην τελευταία περίοδο πραγματοποιήθηκε με σερί 12-4 και ο κόσμος μπήκε στην εξίσωση του παιχνιδιού. Ο Μούντι όμως με δύο συνεχόμενα τρίποντα φρόντισε να αφυπνίσει το Ρέθυμνο για το 77-65 στο 34’. Οι Κρητικοί διατήρησαν την διψήφια διαφορά μέχρι το τελικό 89-70.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 39-47, 53-67, 70-89

Το αμερικανό δίδυμο της επιτυχίας: Ο Σακίλ Γκούντγουιν ήταν ο κορυφαίος του Ρεθύμνου με 26 πόντους και 10 ριμπάουντενώ ο Στεφάν Μούντι (19π., 5ασ.) φρόντισε να μην μπει σε περιπέτειες η ομάδα του, πετυχαίνοντας δύο σερί τρίποντα όταν ο ΓΛ-Φάρος πλησίασε στους 6.

Με την γλώσσα των αριθμών: Η άμυνα του Ρεθύμνου λειτούργησε ιδανικά, έκλεψε 11 φορές την μπάλα και εξώθησε τον Γυμναστικό σε 18 λάθη.