21.6 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Γκραν Κανάρια-Προμηθέας Π. 81-62: Λύγισε στο δεύτερο μισό (vids)

Ο Προμηθέας Πάτρας έκανε την πέμπτη συνεχόμενη ήττα του στην Ισπανία. Ηττήθηκε με 81-62 από την Γκραν Κανάρια, η οποία βρίσκεται 8-2 και στην τελευταία θέση του Β' Ομίλου στο EuroCup. Οι Ισπανοί έφτασαν στο 8-2.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα βρήκαν τις δύο ομάδες να κάνουν τη δική τους σκυταλοδρομία στο προβάδισμα, αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική. Οι Αχαιοί μετά το 22-17 έφτασαν στο δικό τους +5 (24-29, 15’) και λίγο αργότερα έφτασαν στο +6 (29-35, 18’) με τον Ρέι να ηγείται επιθετικά. Κι αυτό παρά το ότι ο Προμηθέας είχε στο ημίχρονο μόλις 1/10 τρίποντα. Αντίθετα, σούταρε πολύ καλά μέσα από τη γραμμή φτάνοντας στο 63.6% (14/22).

Το σκηνικό άλλαξε με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Οι Ισπανοί κατάφεραν να ανοίξουν τον ρυθμό, οδήγησαν στην άμυνα σε λάθη τους αντιπάλους τους, έφτασαν σε διψήφια διαφορά (52-42, 27') με τον Ντιόπ και στο +15 (60-45, 30').

Ο Προμηθέας συνέχισε να παλεύει, περιόρισε τα λάθη του και πλησίασε και πάλι με τρίποντο του Ρογκαβόπουλου (60-52, 32') με ένα 7-0 μπαίνοντας στην τέταρτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι όμως διατηρούσαν τον έλεγχο. Δίπλα στον Ένις έκαναν ένα βήμα μπροστά οι Μπρουσίνο και Κράμερ (68-56 στο 35', 71-56 στο 36'). Η διαφορά έφτασε στο +21 (79-58, 38'20''), πριν το παιχνίδι ολοκληρωθεί με το τελικό 81-62.

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Κλίβαζ, Χάντζιτς

Δεκάλεπτα: 14-12, 36-38, 60-45, 81-62