18.1 C

Γερμανία-Μαυροβούνιο 85-79: Έπαιξε με τη φωτιά (pic, vids)

Ευκολότερα (σχετικά) ή δυσκολότερα, όπως νωρίτερα δηλαδή η Σλοβενία και η Γαλλία, τα φαβορί περνούν τους πρώτος σκοπέλους στα νοκ άουτ παιχνίδια του Ευρωμπάσκετ. Αυτό έκανε και η Γερμανία που επιβλήθηκε του Μαυροβουνίου με 85-79 και θα περιμένει αύριο το βράδυ (11/9, 21:45) για να μάθει αν θα βρει απέναντι της στα προημιτελικά την Εθνική μας ή την Τσεχία.

Δύο διαφορετικά ημίχρονο παρουσίασε ο αγώνα αφού η Γερμανία κυριάρχησε στο πρώτο αλλά… έσβησε στο δεύτερο. Είναι χαρακτηριστικό ότι έκλεισε το ημίχρονο με double-score (48-24). Το Μαυροβούνιο άλλαξε τη ροή του αγώνα με μια άμυνα ζώνης και τον Κέντρικ Πέρι «ζεστό» στην επίθεση με αποτέλεσμα να μπει ξανά στο ματς. Πλησίασε μέχρι τους τρεις αλλά δεν έκανε την ανατροπή.

Μετά το πρώτο καλάθι του Πέρι, η Γερμανία απάντησε με ένα 11-0  αλλά, ως ενός σημείου, ο ρυθμός του παιχνιδιού στην πρώτη περίοδο ευνοούσε το Μαυροβούνιο (11-10 στο 7’). Ένα προσωπικό ξέσπασμα το Λο όμως αρκούσε για να δώσει στη Γερμανία «αέρα» εννιά πόντων στο τέλος της περιόδου (19-10).

Η άμυνα του Μαυροβουνίου ήταν πολύ χαλαρή για τη σημασία του αγώνα αλλά το βασικότερο πρόβλημα του ήταν στην επίθεση. Έτσι η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ κάνοντας τα στοιχειώδη, άνοιξε ακόμη περισσότερο την «ψαλίδα» (26-12 στο 12’ και 32-14 στο 15’). Η Γερμανία, απελευθερωμένη πια από την πίεση του αποτελέσματος –παρότι εξελισσόταν μόλις η δεύτερη περίοδος- άρχισε να βγάζει ακόμη περισσότερες συνεργασίες, παγιώνοντας τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα (48-24 στο ημίχρονο).

Το Μαυροβούνιο έδειξε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρος σημάδια αντίδρασης με ένα σερί 13-3 (51-37) και με άμυνα ζώνης μετρίασε την ορμή των Γερμανών. Όχι όμως τόσο, ώστε να γίνει περισσότερο απειλητικό. Έτσι η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στους 17 (67-50). Επιμένοντας στην άμυνα ζώνης και με τον Πέρι να παίζει κάποιες φορές μόνος του στην επίθεση, το Μαυροβούνιο δεν πέταξε λευκή πετσέτα, προσπαθώντας να εξαντλήσει τα περιθώρια που είχε. Έτσι μείωσε μετά από ώρα σε μονοψήφια επίπεδα τη διαφορά (69-64 στο 33’).

Μπαίνοντας στην τελική ευθεία η Γερμανία δεν μπορούσε να αισθάνεται ασφαλής (76-69 στο 37’) και στα 26’’ το Μαυροβούνιο πλησίασε περισσότερο από ποτέ (80-77). Ο Πέρι όμως υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ και οι Γερμανοί του Λο και του Σρέντερ τελείωσαν οριστικά το παιχνίδι.