19.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Τουρκία – Γαλλία 86-87: Ο γίγαντας Γκομπέρ την κράτησε όρθια (vids)

Ματσάρα από τις λίγες άνοιξε την αυλαία της φάσης των «16» του Ευρωμπάσκετ, με τη Γαλλία να πανηγυρίζει μεγάλη νίκη με 87-86 επί της ΤΟυρκίας στην παράταση και να περιμένει πια τον νικητή του Σερβία - Ιταλία στα προημιτελικά. Ενα απίστευτο σε εξέλιξη ματς, με ήρωας τον Ρούντι ΓΚομπέρ (20π., 17ρ.) για τους νικητές και μοιραίο τον Τσεντί Οσμάν, με δύο χαμένες βολές και λάθος επαναφορά σε αντιαθλητικό φάουλ στο 77-75 με 12'' για τη λήξη του κανονικού αγώνα, που έδωσε το δικαίωμα στους Γάλλους να ισοφαρίσουν.

Οι Γάλλοι στόχευσαν από νωρίς κοντά στο καλάθι, πήραν σημαντική διαφορά που έφτασε μέχρι και το +16, 31-15 και έβλεπαν τους Τούρκους να παλεύουν μάταια να κρατηθούν με τα σουτ στα οποία ήταν πολύ άστοχοι. Οταν όμως μετά τα 1/9 τρίποντα, οι παίκτες του Αταμάν έβαλαν τρία μαζεμένα και έκλεψαν και μπάλες πιέζοντας την επιπόλαιη γαλλική περιφέρεια, μείωσαν στο 43-35 του ημιχρόνου που κρατούσε το ενδιαφέρον.

Οι Τούρκοι είχαν πάρει τα πάνω του και ο ΤΟυντσέρ την... είδε Λάρκιν στο δεύτερο ημίχρονο. Με τρομερό κρεσέντο από το τρίποντο, έφερε την ολική ανατροπή και κυρίως, πανικόβαλλε τους τραγικούς στην οργάνωση Γάλλους.

Οι Τούρκοι είχαν πια τον έλεγχο του αγώνα, έστω και με μικρά προβαδίσματα, ο ΦΟυρνιέ έκανε τραγικά λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα και τους κράτησε σε θέση οδηγού.

Ο Οσμάν όμως, στα 12,3'' με το σκορ στο 77-75 για τους ΤΟύρκους έχασε δύο βολές από αντιαθλητικό φάουλ και έκανε και λάθος στην επαναφορά! Οι Γάλλοι δεν άφησαν το δώρο ανεκμετάλλευτο και ο Γκομπέρ στα 2,5'' με φόλοου κάρφωμα μετά από άστοχο σουτ του Φουρνιέ έκανε το 77-77, στέλνοντας τις δύο ομάδες στους πάγκους για να σχεδιάσει ο Αταμάν την τελευταία επίθεση που δεν είχε αποτέλεσμα και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί ο ΡΟύντι ΓΚομπέρ ήταν... θεριό ανήμερο, έδωσε τις λύσεις με ριμπάουντ και καλάθια και τελικά οι Γάλλοι πανηγύρισαν τη μεγάλη πρόκριση.