23.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Γεωργία-Ελλάδα 67-80: Η Εθνική… των κομάντο! (vids+pics)

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να απουσιάζει για να πάρει ανάσες μετά την νίκη επί της Πολωνίας, μια... άλλη Εθνική σε έκδοση καμικάζι εμφανίστηκε στο ΟΑΚΑ, έτοιμη να καταθέσει σώμα και πνεύμα στο παρκέ και με τη σκληράδα της ως σήμα κατατεθέν στο δεύτερο ημίχρονο, τη στιγμή που ο Κώστας Σλούκας δείχνει πως αρχίζει να βρίσκει ήδη ρυθμό, οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη νίκησαν άνετα με 80-67 τη Γεωργία, για να κάνουν το «2 στα 2» στο Τουρνουά Aegean Ακρόπολις, σε ένα ματς όπου αποδείχθηκε πως δεν έχουμε μόνο έναν τρόπο να κερδίζουμε.

Η Εθνική μας έψαχνε τα «πατήματά» της δίχως τον Γιάννη στο παρκέ και η Γεωργία το εκμεταλλεύτηκε, δίνοντας την μπάλα στον Σερμαντίνι και βασιζόμενη στο ταλέντο του Μαμουκελασβίλι, ώστε στα πρώτα 5.5 λεπτά να φαίνεται να έχει το πάνω χέρι (15-9). Πέραν της διάθεσης του Καλάθη και ορισμένων εκλάμψεων Θανάση και Κώστα Αντετοκούνμπο, η «γαλανόλευκη» δεν έμοιαζε ιδιαίτερα απειλητική και με ένα τρομερό κάρφωμα του Μαμουκελασβίλι από alley oop στον αιφνιδιασμό, οι παίκτες του Ζούρου έκλειναν με 21-16 την πρώτη περίοδο.

Η Εθνική άλλαξε εντελώς λογική στη δεύτερη περίοδο και από εκεί, που δεν κατάφερνε να τρέξει μα ούτε και να βρει στηρίγματα επιθετικά, διάλεξε μέσα από την άμυνά της να βρει το ρυθμό, που έψαχνε, με τους Κώστα και Θανάση να φέρνουν ενθουσιασμό, τον Παπανικολάου να «δένει» μαζί τους για να σταματήσουν οι εφορμήσεις των Γεωργιανών και τους Σλούκα-Παπαπέτρου να προσφέρουν λύσεις, ώστε να έρθει η ισοφάριση από το 29-22 των μέσων της δεύτερης περιόδου στο 30-30 του 18ου λεπτού. Κάπου εκεί, όμως, οι παίκτες του Ιτούδη... επέτρεψαν τα ίδια λάθη στους εαυτούς τους και η Γεωργία προηγήθηκε με 37-34 στο ημίχρονο αξιοποιώντας τα φάουλ της, παρότι ο Ντόρσεϊ άρχισε επίσης να βελτιώνεται.

Βασιζόμενος σε όσα είδε στο καλό, κυρίως αμυντικό, κομμάτι του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Ιτούδης δοκίμασε μια πεντάδα... καμικάζι με Λούντζη, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Κασελάκη και Κώστα, κάτι που του βγήκε, αφού οι Γεωργιανοί δεν είχαν απάντηση στη σκληράδα που βγάλαμε και ήδη στα πρώτα έξι λεπτά της τρίτης περιόδου είχαν σημειώσει μόλις δύο πόντους, με αποτέλεσμα να πάρουμε εμείς το μομέντουμ με πλουραλισμό λύσεων στην επίθεση και τα μακρινά σουτ του Λούντζη να κάνουν τη διαφορά (39-47). Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου συνεχίσαμε στο ίδιο μοτίβο και φτάσαμε μέχρι και σε διψήφιο νούμερο τη διαφορά (44-54 στο 28'), με τον Γόντικα ακόμη να κερδίζει «μάχες» και τον Σλούκα να κρατά το δείκτη του σκορ στο +9 (47-56).

Οι Γεωργιανοί επιχείρησαν να μας πληρώσουν με το ίδιο νόμισμα και ο Ιτούδης, βλέποντας μια χαλαρότητα στην άμυνα και τους Μαμουκελασβίλι-Σερμαντίνι να θέλουν να ξαναμπούν στο ματς, διάλεξε να πάρει τάιμ άουτ με το σκορ στο 54-62 στα μέσα της τελευταίας περιόδου. Τότε, ήρθε το... κρεσέντο του Σλούκα και η καλή άμυνα, όπου μας είχε συνηθίσει νωρίτερα η «γαλανόλευκη», για να κλείσει το ματς, τελικά, με μια ευρεία νίκη και το θετικό μήνυμα να είναι, ότι ο εκ των ηγετών μας ήδη βρίσκει το ρυθμό του εν όψει των σπουδαίων αγώνων.

Δεκάλεπτα: 21-16, 37-34, 47-56, 67-80

Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ Ο ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ Χ: Πολλοί παίκτες αξίζουν τα εύσημα, αλλά τίποτα δεν είναι πιο σημαντικό από την πραγματική επιστροφή του Κώστα Σλούκα, ο οποίος δείχνει ήδη να βρίσκει τα «πατήματά» του, εκτελώντας με 21 πόντους (8/9 δ., 1/4 τρ., 2/2 β.), μαζί με δύο ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και τρία λάθη σε 20 λεπτά συμμετοχής, με τον Ιτούδη να του δίνει τον χρόνο. Αξιοσημείωτη είναι και η εμφάνιση αρκετών παικτών, που δεν έχουν ηγετικό ρόλο, αλλά πάντοτε είναι χρήσιμοι για τον προπονητή, όπως ο Μιχάλης Λούντζης, που με 8 πόντους (1/1 δ., 2/3 τρ.), τρία ριμπάουντ, δύο ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος σε σχεδόν 16 λεπτά, άλλαξε τα δεδομένα του ματς με την ευστοχία του και το πώς «έδεσε» μαζί του η άμυνα στην τρίτη περίοδο.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα 8/34 τρίποντα από την πλευρά μας δεν ήταν καλά, αλλά τα 2/21 της Γεωργίας ήταν ακόμη χειρότερα, που είχε και 22/45 δίποντα έναντι 22/32 της πιο αποτελεσματικής Εθνικής.