21 C
Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Γαλλία-Ιταλία 93-85: Με… Άγιο Θωμά στους «4»! (vids+pics)

Η Γαλλία είδε το παιχνίδι, που ήλεγχε για 30 λεπτά στο Βερολίνο να χάνεται, με την Ιταλία να επαλαμβάνει την ανατροπή που έκανε με τους Σέρβους, όμως ο Τομά Ερτέλ στο κορυφαίο του παιχνίδι με τους «Τρικολόρ», έχοντας ως «θηρίο» στη ρακέτα τον Ρουντί Γκομπέρ, κράτησε όρθια την ομάδα του, για να επικρατήσει με 93-85 στην παράταση μετά και το θρίλερ με τους Τούρκους και να περάσει στα ημιτελικά, όπου περιμένει για ένα τεράστιο ντέρμπι και... εκδίκηση την παρέα του Λούκα Ντόντσιτς.

Ο Φουρνιέ ξεκίνησε ορεξάτος το ματς και οι Γάλλοι, σταματώντας παράλληλα κάθε ατού των αντιπάλων τους στην άλλη πλευρά, έδειξαν από νωρίς πως ήθελαν να είναι το αφεντικό (13-4 στο 5'). Ο Σπίσου και ο Φοντέκιο επιχείρησαν πρώτοι να ανάψουν την ιταλική «σπίθα», για να απαντήσει η ομάδα τους με επιμέρους 2-8, προτού ο γαλλικός «βομβαρδισμός» από μακριά ανεβάσει ακόμη περισσότερο την παραγωγικότητα των «Τρικολόρ», που προγήθηκαν και με διψήφιο νούμερο προτού με το φοβερό του buzzer beater ο Ντατόμε σημειώσει το 27-20 της πρώτης περιόδου.

Ένα διαφορετικό δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες να παλεύουν μέσω της άμυνας να ελέγξουν το παιχνίδι, σε αντίθεση με τον ανοικτό ρυθμό που επικρατούσε νωρίτερα, με τους παίκτες του Κολέ πάντως να συνεχίζουν να ευστοχούν και να προηγούνται με διψήφια διαφορά εκ νέου (33-22 στο 13'). Ο Φοντέκιο και ο Σπίσου, όμως, δεν τα παρατούσαν και η Ιταλία επέστρεψε με σερί 0-7, που τουλάχιστον δεν άφησε τον αγώνα να ξεφύγει σε ένα ημίχρονο, που ανήκε στους Γάλλους (38-31).

Οι Γάλλοι μπήκαν στην τρίτη περίοδο αποφασισμένοι να αποκτήσουν σαφές προβάδισμα με δύναμη «πυρός» τους Γκομπέρ και Γιαμπουσέλε στη ρακέτα και τη διαφορά να φτάνει νωρίς ξανά στο διψήφιο νούμερο (43-33 στο 23'). Με τον Μέλι να στηρίζει τον Φοντέκιο, οι παίκτες του Ποτσέκο απάντησαν με επιμέρους 4-10 στα επόμενα δύο λεπτά, δείχνοντας πως δε θα άφηναν ποτέ λευκή πετσέτα, καταφέρνοντας να παίξουν με το μυαλό των αντιπάλων τους, καθώς μέχρι και ο Φουρνιέ άρχισε να εκνευρίζεται και να αστοχεί, με τον Μάνιον να παίζει τρομερή άμυνα και να κλέβει μπάλες, ολοκληρώντας την αντεπίθεση για το ιταλικό προβάδισμα στο 19ο λεπτό (56-57), αλλά θα έφτανε και στο +6 στο τέλος του δεκαλέπτου, αλλάζοντας τα δεδομένα με ένα εκπληκτικό σερί 0-10 (56-62).

Η γενναία ιταλική άμυνα ήταν εκείνη, που κρατούσε μακρία τους τυπικά γηπεδούχους, τη στιγμή που ο Ρίτσι «έγραφε» το 56-64 στην αρχή της τελευταίας περιόδου, με το μομέντουμ να ανήκει στην ομάδα του. Ο Ερτέλ, κάπου εκεί, ανέλαβε την υπόθεση της αντεπίθεσης για τη Γαλλία, με σπουδαία τρίποντα σε ατομικές προσπάθειες και δίνοντας μπάλες για εύκολα τελειώματα του Γκομπέρ πάνω από τη στεφάνη, μειώνοντας έτσι στο καλάθι (68-70 στο 37'), όμως Σπίσου και Φοντέκιο ήταν ξανά εκεί, για να πάρει προβάδισμα νίκης η Ιταλία (68-75 στο 38'). Φουρνιέ και Γκομπέρ συνεργάστηκαν και μια τεχνική ποινή για φλόπινγκ στον Σπίσου έφερε πολύ κοντά τους παίκτες του Κολέ με σερί 5-0, που μετέτρεπε το ματς σε θρίλερ στα τελευταία 80" (73-75). Ο Σπίσου με ένα φλότερ έδωσε ανάσα στην Ιταλία, όπως και ο Τάρπεϊ με ένα φόλοου, για να πάρει στα 19.5" ο Ποτσέκο τάιμ άουτ, με επίθεση στα 14" μετά από φάουλ στον Φοντέκιο σε μια σχεδόν τέλεια άμυνα των Γάλλων. Εκείνοι προσπάθησαν να κλέψουν, αλλά ο Φουρνιέ δεν πρόλαβε την μπάλα κι έκανε φάουλ στον Φοντέκιο, ο οποίος όμως αστόχησε και στις δύο βολές, για να ισοφαρίσει ο Ερτέλ στα 5.2" για τη λήξη με λέι απ (77-77). Ο Φοντέκιο πήρε ξανά την μπάλα, αλλά κάτω από ένα πολύ δύσκολο μαρκάρισμα αστόχησε και το ματς πήγε στην παράταση.

Ο Ερτέλ μπήκε με την ίδια ακριβώς φόρα στο έξτρα πεντάλεπτο, εκμεταλλευόμενος την ταχύτητά του μετά τα σκριν και δίνοντας το προβάδισμα στους «Μπλε», με τον Γκομπέρ να ευστοχεί σε βολές και τη διαφορά τεσσάρων πόντων να δείχνει πως είχαν το πάνω χέρι (87-83 στο 43'). Ο Σπίσου δεν τα παρατούσε για την Ιταλία, αλλά η αποβολή του Μέλι έκανε πιο εύκολη τη δουλειά του σέντερ των «Τρικολόρ», με τον Τάρπεϊ να ευστοχεί και σε βολές για το +6 στα 31" (91-85).

Δεκάλεπτα: 27-20, 38-31, 56-62, 77-77, 93-85 (παρ.)

Ο ΕΡΤΕΛ ΤΟ ΕΣΩΣΕ, Ο ΓΚΟΜΠΕΡ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΕ: Η Γαλλία κατάφερε να μείνει όρθια στο παιχνίδι, με την... τρέλα του Τομά Ερτέλ αυτή την φορά να έρχεται για καλό, πετυχαίνοντας 19 πόντους με 4/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, ένα ριμπάουντ, οκτώ ασίστ, ένα κλέψιμο και τρία λάθη σε σχεδόν 32 λεπτά, με κρίσιμα καλάθια στο φινάλε, που έσωσαν τους «Τρικολόρ». «Πύργος» για ακόμη μια φορά με 20 πόντους, 14 ριμπάουντ και... πανταχού παρουσία όπου χρειάστηκε.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Γαλλία κατάφερε να μείνει όρθια, παρότι είχε 11 λιγότερες κατοχές (8-11 επιθετικά ριμπάουντ και 18-10 λάθη) χάρη στο σουτ της, μετρώντας 58% στα δίποντα και 43% στα τρίποντα έναντι 44% και 36% αντιστοιχα των Ιταλών.