18.1 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Γαλατασαράι-ΠΑΟΚ 77-88: Φρίντρικσον και ΠΑΟΚ όνειρο (pic, vids)

Λίγοι του έδιναν σοβαρές πιθανότητες, με βάση την ως τώρα εικόνα του και τον βαθμό δυσκολίας της αποστολής του όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μπει με ένα σπουδαίο διπλό στην 7η σεζόν του στο Basketball Champions League. Ο Δικέφαλος νίκησε τη Γαλατασαράι, ένα από τα μεγαλύτερα μεγέθη της διοργάνωσης, μέσα στην έδρα της με 88-77.

Ήταν μία πειστική απάντηση μετά τις κάτω του μετρίου εμφανίσεις του εντός των συνόρων, που συνοδεύτηκε από μία μνημειώδη παρουσία του Έλβαρ Φρίντρικσον. Ο Ισλανδός τα έκανε όλα, σημειώνοντας ένα τρομερό triple-double.

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού έδειξε από πολύ νωρίς τις προθέσεις της βάζοντας δύσκολα στους Τούρκους και φτάνοντας σε ένα αποτέλεσμα που πέραν του πρεστίζ που της δίνει, είναι δεδομένο ότι θα αποδειχτεί πολύ σημαντική στην οικονομία του ομίλου της στο BCL.

Ήταν η ιδανική βραδιά για τα μπασκετικά «γενέθλια» του Βαγγέλη Μαργαρίτη, που συμπλήρωσε 100 ευρωπαϊκές συμμετοχές με τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά στο παιχνίδι προηγούμενος με 8-3 στο 3’ και 12-5 στο 5’ με δύο τρίποντα του «ζεστού» Φρίντρικσον. Οι «ασπρόμαυροι» παίζοντας χωρίς μεγάλη πίεση στο παιχνίδι, ήταν εξαιρετικά παραγωγικοί στην πρώτη περίοδο κάτι στο οποίο συνέβαλλε καθοριστικά η τρομερή ευστοχία τους στα τρίποντα. Έχοντας 5/5 προηγήθηκαν με 30-19 στο 10’.

Οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν, μπήκαν με μεγαλύτερη διάθεση στην άμυνα τους και γρήγορα μάζεψαν τη διαφορά (28-30) σε λιγότερο από τρία λεπτά. Ο Χάρισον συνέχισε να φορτώνει το καλάθι της Γαλατά όμως στην άλλη πλευρά ο Μάρτιν έκανε συνεχόμενες ζημιές στην άμυνα του ΠΑΟΚ. Τα τρίποντα ωστόσο κρατούσαν την ομάδα της Θεσσαλονίκης που έχοντας 8/9 στα πρώτα 16 λεπτά, παρέμεινε μπροστά (36-43). Η Γαλατά έχασε την ορμή των πρώτων λεπτών της δεύτερης περιόδου και ο Δικέφαλος βρέθηκε ξανά μπροστά με διψήφιο προβάδισμα (38-50 στο 18’) με τον Γκίλμορ να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα. Στο τέλος του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ είχε απόλυτα δίκαια το προβάδισμα (42-52) μετρώντας 9/12 τρίποντα!

Η τρίτη περίοδος άρχισε όπως η δεύτερη, με τη Γαλατασαράι να μαζεύει και πάλι γρήγορα τη διαφορά στους έξι (49-55) πριν τη συμπλήρωση δύο λεπτών. Ο ΠΑΟΚ όμως έβγαλε την ίδια αντίδραση, και στο τέλος της τρίτης περιόδου είχε κάθε λόγο πια για να πιστεύει στη νίκη (59-71).

Ο Δικέφαλος εκμεταλλευόμενος και την απογοήτευση που έδειχναν οι Τούρκοι, εκτόξευσε τη διαφορά στα πρώτα τρία λεπτά της τέταρτης περιόδου στους 19 (59-78)! Η Γαλατά έκανε μία προσπάθεια να μπει στο παιχνίδι, μειώνοντας στους 13 στα 2:23 από το τέλος (70-83). Ο ΠΑΟΚ όμως δεν μπορούσε να γκρεμίσει ό,τι έχτιζε μέχρι εκείνο το σημείο και έφτασε στην πολύτιμη νίκη.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Θέλει και ερώτημα; Ο Έλβαρ Φρίντρικσον θύμισε γκαρντ από τα παλιά για τον ΠΑΟΚ κάνοντας κάτι που δεν έκανε κανένας γκαρντ στην ιστορία με το triple-double που σημείωσε έχοντας 19 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε ένα ματς στο οποίο κυριάρχησε, ο καταιγισμός τριπόντων ήταν καθοριστικός. Ο ΠΑΟΚ εκτέλεσε σε εκτός έδρας ματς με 61,11%, έχοντας 11/18, ενώ περιόρισε τα λάθη του σε χαμηλά επίπεδα (12).