31.5 C
Athens
Κυριακή, 14 Ιουλίου, 2024

Γ’ Εθνική (Βορράς – Playoffs/Play out): «Γίγαντες» Σοφάδες και Τάσσος, υπέρβαση Ολύμπου, «καθάρισαν» ΚΑΟΔ-Πιερικός-Γαλάτιστα

Συναρπαστική ήταν η πρεμιέρα των playoffs ανόδου και των play out στο Βορρά της Γ' Εθνικής, με μόλις τρεις ομάδες να προκρίνονται και αρκετές ανατροπές να σημειώνονται.

4ος όμιλος

Στον 4ο όμιλο και στα playoffs ανόδου, το μεγάλο αποτέλεσμα ήρθε από τους Σοφάδες, οι οποίοι πέρασαν από τα Τρίκαλα με 59-52 έναντι του ΑΟΤ κι έχουν εκείνοι πια το πλεονέκτημα για την πρόκριση χάρη σε ένα εκπληκτικό ματς του Τσούκα με 22 πόντους. Την ίδια ώρα, στον Αλμυρό ο Φώτης Τάσσος σκόραρε μετά από επιθετικό ριμπάουντ και ο Αλμυρός κρατούσε το πλεονέκτημά του έναντι των Τιτάνων Παλαμά.

Για τα play out, η Αγριά δεν εμφανίστηκε και η Παραμυθιά, επομένως, ξεκουράζεται για τους επερχόμενους μεγάλους αγώνες παραμονής με την Ανόρθωση Βόλου, βλέποντας τον Αμπελώνα να επικρατεί της Άμφισσας με τον Φιλιππόπουλο κυρίαρχο στη ρακέτα.

Playoffs ανόδου:

Αλμυρός-Τιτάνες Παλαμά 73-72 (2-1)

Τρίκαλα-Σοφάδες 52-59 (1-2)

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΛΜΥΡΟΣ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ 73-72
Διαιτητές: Γερακίνης, Βασιλόπουλος
Δεκάλεπτα: 18-16, 36-33, 55-55, 73-72
Αλμυρός (Νάνης Π.): Κοντοστάθης 6(2), Μυλωνάς, Μαμούρας 17(3), Παπούλιας 14(2), Μασούρας, Κανατούλας, Σερμέτης, Γώγουλας, Βαλαμούτης 3(1), Τσιαβές, Πολίτης 18(3), Τάσσος 15.
Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης): Αντωνίου 18, Τσούμας Α. 3(1), Μάνος, Τσούμας Σ. 15(1), Σαριμπαλίδης 5(1), Σφακιανός 4, Φαλιάκης, Χασιώτης, Λολας 18, Μπουσκολίτης 9, Αρχοντούλης.

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ-ΣΟΦΑΔΕΣ 52-59
Διαιτητές: Κατωτικίδης, Τσιαπλής
Δεκάλεπτα: 12-14, 25-29, 36-49, 52-59
Τρίκαλα (Παπαδημητρίου): Φρύδας, Τσιτσάνης 2, Λεπενιώτης 17(3), Γκάντιας 1, Αργύρης 12(3), Αρκούδας, Σουλίου 4, Τζιαννής 10, Κολότσιος 2, Τζόελ Ταμ 2, Αγγελακόπουλος 2.
Σοφάδες (Παπαδόπουλος): Παππάς 12(2), Αποστολόπουλος, Σαλταγιάννης, Ζωιτσάκος Χ., Παπαϊωάννου 3, Κακλαμάνος 8, Δίκαρος, Τσούκας 22(4), Αναγνωστόπουλος 4, Ζωιτσάκος Τ.

Play out:

ΚΑΕ Παραμυθιάς-Αγριά 20-0 α.α. (3-0)

Αμπελώνας 1986-Άμφισσα 78-69 (2-1)

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ-ΑΜΦΙΣΣΑ 78-69
Διαιτητές: Σελεβός, Κανελλίδης
Δεκάλεπτα: 25-17, 47-39, 66-54, 78-69
Αμπελώνας (Γιαννόπουλος): Καραδήμας 21(2), Μπιζιάκης, Κονδυλόπουλος 6, Φιλιππόπουλος 24, Γκιουλέκας 9(1), Τεκούσης, Καραγιάννης 6 (2), Βλησσαρούλης, Γιώτης 12(1), Παλάσκας.
Άμφισσα (Γίδας): Τσικνής 2, Φουσέκης, Οικονόμου 2, Παπάδης 12(2), Κοκολόγος, Τσιγγενόπουλος 22(2), Ξαγάρας, Γκιζόγιαννης 21 (1), Μαμαρέλης, Υμέρι 10.

5ος όμιλος

Στον 5ο όμιλο, ο Όλυμπος Ελευθερίου Κορδελιού ήταν ο σπουδαίος στο Κιλκίς, επικρατώντας της ΚούΠας στην παράταση με 82-78, με τον Κιόσσα σε μια ονειρώδη εμφάνιση, κάνοντας το «μπρέικ» κι έχοντας πια το πάνω χέρι για την πρόκριση στους τελικούς. Εκεί, φαίνεται πως θα βρει την Αρετσού, για την οποία σημασία έχει πως πήρε το αποτέλεσμα έναντι του Ιωνικού Ιωνίας με 55-49, έχοντας τον Κυφωνίδη στους 21 πόντους, έχοντας την υποχρέωση να κάνει άλλο ένα «βήμα».

Στα play out, ο Πιερικός Αρχέλαος τελείωσε την πρόκριση κι έριξε με 77-69 στα τοπικά τον Άθλο Αλεξανδρείας, έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές, τη στιγμή που η Μελίκη έμεινε ζωντανή με «κατοστάρα» σε ένα «χορταστικό» ματς με τον Εθνικό Κοζάνης, μειώνοντας στο 1-2, ενώ προβάδισμα με το επιβλητικό 80-55 επί του ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας πήρε η Καστοριά στο τοπικό ντέρμπι.

Playoffs ανόδου:

Αρετσού Καλαμαριάς-Ιωνικός Ιωνίας 55-49 (2-1)

ΚούΠα Κιλκίς-Όλυμπος ΕΚΕ 78-82 (1-2)

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΡΕΤΣΟΥ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ 55-49
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ., Κούρογλου
Δεκάλεπτα: 20-9, 37-14, 44-31, 55-49
Αρετσού (Πετρόπουλος): Ρόπουτης 3(1), Γαλανός 2(1), Ηλιάδης, Πλιούκας 5(1), Καπώνης 9(1), Καραμπέκης 7(1), Κυφωνίδης 21(3), Κωτσιόπουλος, Σαρρής, Παπανικολάου, Γεωργάκης 7.
Ιωνικός (Χριστοφορίδης): Σαρακατσάνος 6(2), Στόλης 15, Φόρογλου 8(1), Παναγιώτου, Αντωνιάδης, Διγενής, Βαϊράμης , Περιστεράκης 16, Ζωγράφος 4, Τολιόπουλος, Βαϊράμης.

ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ 78-82 (74-74 κ.α.)
Διαιτητές: Χατζηχαρίσης, Αγραφιώτης Β.
Δεκάλεπτα: 20-22, 35-47, 55-64, 74-74, 78-82 (παρ.)
Κούπα Κιλκίς (Θεοδωράκος Ν.): Παπαδόπουλος 17(3), Ημερίδης 12(1), Πιπερτζής, Θεοδωράκος 16(3), Θεογιάννης 9(1), Μανούσος 10, Ακριτίδης 14.
Όλυμπος Κορδελιού (Παπαδούλης): Κεϊσίδης, Γκιφόπουλος, Ταυλαρίδης 3(1), Πηδαράκης 9(1), Μαυρίδης 7(1), Μυλωνίδης 5(1), Κιόσσα 25, Γιαννουζάκος 7(2), Χαλάτσης 11, Μπάρδας 13(2), Νετζήπογλου.

Play out:

Καστοριά-ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας 80-55 (2-1)

Πιερικός Αρχέλαος-Άθλος Αλεξάνδρειας 77-69 (3-0)

Μελίκη-Εθνικός Κοζάνης 102-87 (1-2)

Τα φύλλα αγώνα:

ΚΑΣΤΟΡΙΑ-ΠΑΟΚ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ 80-55
Διαιτητές: Καντερές, Ντόντης
Δεκάλεπτα: 27-18, 49-30, 67-46, 80-55
Καστοριά (Καραταγλίδης): Ντόντης 1, Χότζα 12, Δαραβίγκας, Μπέγος 12(1), Δημητρόπουλος 6, Παπαδημητρίου 8, Τερσενίδης 19(3), Κορομπίλιας 5, Καλαιτζίδης 6, Παντελίδης 11(1), Πιπερόπουλος, Ταμίλιας.
ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας (Δουβλετής): Ζώγου 2, Γεωργαντάς, Ρέππας 12(2), Δήμου 2, Αθανασόπουλος 2, Φούφας 4, Παγανάς 15, Πανίδης 10, Ναϊπλής 6, Μαλιούρας 2, Ιωαννίδης, Μαχαιρίδης.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ-ΑΘΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ 77-69
Διαιτητές: Εκίζογλου, Κολοκυθάς
Δεκάλεπτα: 16-20, 45-43, 61-61, 77-69
Πιερικός (Ευγενειάδης): Kαρακώνης, Λιόλιος 7(1), Zαφειρούδης 21(3), Tσορτανίδης,  Γκογκίδης 17(3), Γαλανός 2, Ροδοστόγλου 13(2), Kαπαγιαννίδης, Kοντσές 17(1),  Γεροστέριος, Tσιόγκας, Κοκτσίδης.
Άθλος (Αγγέλης): Τερζόπουλος 7(1), Σιτσάνης 6, Kομμάτας, Aγγέλης, Γκίτκος, Tσαρούχας 19(3), Στυλιανίδης, Κοχλιαρίδης 18(2), Γκεκόπουλος 19.

ΜΕΛΙΚΗ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ 102-87
Διαιτητές: Ηλιόπουλος, Κωνσταντινέλλης
Δεκάλεπτα: 21-21, 45-40, 67-68, 102-87
Μελίκη (Τοπούζης): Τσανίδης, Πάντσιος 22(3), Στάκταρης 1, Ιωάννου, Ντινάκης 7(1), Σαχμπατιάν 28, Στοίτσης 30(2), Ματράκας, Μούμογλου 14(2), Κυριακού.
Εθνικός Κοζάνης (Τζιλίνης): Μπίγκας 2, Ματούλας 5(1), Κατάνος 12(1), Σούπουρας 3(1), Τσολάκης 16(2), Γιαμούζης 21(4), Καπένης 16, Γκουτζιομήτρος 10, Κυρούδης, Μακρίδης 2.

6ος όμιλος

Στον 6ο όμιλο, ο ΚΑΟ Δράμας τελείωσε με τα Βασιλικά με 74-58 και πέρασε στους τελικούς, έχοντας σε «οργιώδη» κατάσταση με 26 πόντους τον Ραντοσάβλιεβιτς. Ο αντίπαλός του δείχνει προς το παρόν πως θα είναι ο ΓΑΣ Κομοτηνή, ο οποίος μετά το άνετο 66-51 επί του Ρούπελ Σιδηροκάστρου στο φινάλε χρειάζεται άλλη μια νίκη για την πρόκριση.

Στα play out, η Γαλάτιστα «καθάρισε» τον Αρίωνα Ξάνθης με συνοπτικές διαδικασίες και περιμένει αντίπαλο, ο οποίος δείχνει προς το παρόν να είναι ο ΚΑΟΧ, που έκαμψε με 67-63 την αντίσταση της Ελπίδας Αμπελοκήπων, ενώ η Ασπίδα Ξάνθης «συνέτριψε» τον Απόλλωνα Καλαμαριάς και διατήρησε τις ελπίδες της.

Playoffs ανόδου:

ΚΑΟ Δράμας-Βασιλικά 74-58 (3-0)

Κομοτηνή-Ρούπελ Σιδηροκάστρου 66-51 (2-1)

Τα φύλλα αγώνα:

ΚΑΟ ΔΡΑΜΑΣ-ΒΑΣΙΛΙΚΑ 74-58
Διαιτητές: Ντούρας, Ισιγώνης
Δεκάλεπτα: 22-20, 46-39, 63-54, 74-58
ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης Ν.): Μαρκόπουλος 8, Σιταρίδης 2, Στυλίδης 11(1), Γαϊτανίδης 4, Γρούδος 6, Μπέσσας 3(1), Κουμλέλης, Παπαπασχάλης 2, Καβαργύρης 14(2), Βοϊβατόπουλος, Ραντοσάβλιεβιτς 26, Στεφανίδης.
Βασιλικά (Σίνος): Ζέκας, Σκαρλής, Ντισλής 17(4), Παπαγεωργίου 7(1), Δεμίρογλου 4, Τσιάμης 6, Πατίκας 10, Θάνος 6, Σύρρος, Οικονόμου 4, Πασούδης 4, Κουτσιμάνης.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ 66-51
Διαιτητές: Σαρακενίδης, Κασούμης
Δεκάλεπτα: 16-9, 26-15, 46-37, 66-51
Κομοτηνή (Φωτεινάκης): Ζότος, Χωματάς 2, Γεωργίου, Αβδάλας, Μπίλιος 3(1), Αρχιμανδρίτης 19(3), Κουτσοβασίλης 5(1),Παπανδρεόπουλος 11, Χριστοφορίδης 12(2), Χαλίλ 9, Μάντιτς 5.
Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κοκολιός): Κάτος 9, Φραγκούλης 8(2), Δατσιάδης 3, Κεμανετζής 4, Δαλαγκόζης 6, Γιαννάτος, Γκούτζιας 2, Παπαδόπουλος 14, Σιδερίδης 5(1), Τοπολίγκας.

Play out:

Γαλάτιστα-Αρίων Ξάνθης 89-62 (3-0)

ΚΑΟΧ Ευρώπη 87-Ελπίς Αμπελοκήπων 67-63 (2-1)

Ασπίς Ξάνθης-Απόλλων Καλαμαριάς 75-51 (1-2)

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 75-51
Διαιτητές: Ξενικάκης, Θεοδωρίδης
Δεκάλεπτα: 24-11, 46-21, 59-39, 75-51
Ασπίδα (Δωδος): Σαββουλίδης 2, Αγγελόπουλος 12, Παπαϊωάννου 4, Στουρνάρας 14(2), Παπανικολάου 5, Διαμαντής, Παυλάκης 6, Μπουραζάνης 6, Παναγιωτόπουλος 2, Κάλφας 4, Ρούμογλου 8, Πιεβάλιτσα 12(2).
Απόλλων Καλαμαριάς (Πολυμένης): Πολυμένης 12, Γκαντίδης 14, Καρυπίδης 2, Βούκα 6(1), Πάσσαρης, Λίλης 4, Μακούλης 7(1), Πανούδης 8, Τσίγκας.

ΓΑΛΑΤΙΣΤΑ-ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ 89-62
Διαιτητές: Κλεπουσνιώτου, Μιχέλη Ευ.
Δεκάλεπτα: 18-13, 45-27, 72-52, 89-62
Γαλάτιστα (Παπαδόπουλος): Αμπατζίδης 15(3), Μάρκου, Καλπαξίδης 9, Καφαντάρης, Μυλωνάς 19(5), Κωνσταντάς 2, Τυροβούζης, Νουκάρης 13(3), Κωστακίδης 23(7), Πιπιλιάρης 8.
Αρίων Ξάνθης (Παπαδόπουλος Χ.): Παντελούκας 14(1), Καρανικολίδης 10(2), Σανούδος 11(1), Γεωργιάδης 9(2), Αδαμίδης 9, Μελαδιανός 8, Ράπτης, Κατσινέλης.



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ