16.1 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

FIBA Europe Cup Play Offs – Βλέπουν ημιτελικά Καρσίγιακα και Μπάκεν

Με τα δύο σχεδόν πόδια στα ημιτελικά του FIBA Europe Cup βρίσκεται η Καρσίγιακα που πέρασε εύκολα από το Κίεβο. Σημαντικό εντός έδρας προβάδισμα για την Μπάκεν, με τα υπόλοιπα ζευγάρια να αφήνουν εντελώς ανοιχτούς τους λογαριασμούς τους.

Μπαχτσεσεχίρ - Βέντσπιλς 78-77

Νίκη γοήτρου πήρε στην Κωνσταντινούπολη η Μπαχτσεσεχίρ. Οι Τούρκοι ξεκίνησαν νωχελικά με την Βέντσπιλς να αποκτά μικρό προβάδισμα από νωρίς. Στα μέσα της τρίτης περιόδου οι Λετονοί έφτασαν το +9(53-62). Κάπου εκεί ανέλαβαν οι Κλάρκ και Γκόλντεν που γύρισαν το ματς αλλά δε κράτησαν το +4 δύο λεπτά πριν το τέλος. Το τελικό δίνει στην Βέντσπιλς το πλεονέκτημα να ζητά μια απλή νίκη στην έδρα της.

Κλουζ - Μπαϊρόιτ 83-82

Από την κόλαση του -11 επέστρεψαν οι Γερμανοί στην Ρουμανία. Η Κλουζ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ωστόσο ξέμεινε από επιλογές στα τελευταία 15 λεπτά με συνέπεια να μείνει με τη χαρά της νίκης που όμως δεν της προσφέρει καμία ασφάλεια. Ο Ρίτσαρντ για τους γηπεδούχους ήταν ο καλύτερος της πρώτης αναμέτρησης.

Μπάκεν Μπέαρς - Τσμόκι Μίνσκ 79-66

Με ένα καλό προβάδισμα 13 πόντων θα ταξιδέψει στο Μίνσκ η Μπάκεν. Οι αρκούδες ξεκίνησαν άσχημα καθώς βρέθηκαν πίσω με 14-23 αλλά από εκεί και μετά δεν άφησαν περιθώρια στην Τσμόκι. Ο Έβανς με 14π ήταν ο καλύτερος των νικητών, με 17π ο Λόερι προσπάθησε περισσότερο για τους Λευκορώσους.

Κίεβ - Καρσίγιακα 71-89

Ήταν το φαβορί και το απέδειξε. Σε μια σεζόν που χτυπά Εφές και Φενέρ δεν θα μπορούσε να την πατήσει από την Κίεβ. Η Καρσίγιακα είδε τους Ουκρανούς να αντιστέκονται για 10 λεπτά αλλά έπειτα πάτησε γκάζι και με τους αμερικάνους σε μεγάλη βραδιά πέρασε εύκολα από το Κίεβο. Το +18 κάνει εντελώς τυπική διαδικασία τον επαναληπτικό της Σμύρνης.