19.1 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

FIBA Europe Cup – Πήρε το ντέρμπι η Καρσίγιακα, περίπατος για Βέντσπιλς

Η Καρσίγιακα ήταν η μεγάλη νικήτρια στην μάχη με την Ενισέι. Επίδειξη δύναμης η Βέντσπιλς, επικό διπλό για Μπάκεν, πρώτη ήττα για την Ιρόνι Νες Ζιόνα.

Group I

Στην Γερμανία η Μπαϊρόιτ είχε ένα κακό πρώτο ημίχρονο αλλά ανέβασε στο δεύτερο τον ρυθμό επικρατώντας 96-78 της Μπενφίκα έχοντας σε καλή μέρα όλους τους παίχτες. Οι Πορτογάλοι ηττήθηκαν με βαρύ σκορ που πρέπει να ανατρέψουν σε περίπτωση ισοβαθμίας. Στο Βέλγιο η καλύτερη για πάνω από 30 λεπτά Σαρλερουά είδε την Μπάκεν να της κλέβει την νίκη(78-82) και παράλληλα να ψαλιδίζονται οι πιθανότητες πρόκρισης.

Group J

Νίκη ανάσα πέτυχε εντός έδρας η Τσμόκι Μίνσκ σε ένα πραγματικό ντέρμπι απέναντι στην Κλουζ (78-76). Ο Πάτρικ Ρίτσαρντ με 17π προσπάθησε ανεπιτυχώς να γυρίσει τους φιλοξενούμενους από διψήφια διαφορά. Την πρώτη ήττα μετά από 8 αγώνες στο FEC γνώρισε η Ιρόνι Νες Ζιόνα στην Ρουμανία. Η Οραντέα είδε τον Κρίστοφερ Ρίτσαρντ να σημειώνει 31π με 7/10 πίσω από τα 6,75 και ήταν ο πρωταγωνιστής του 86-80.

Group K

Περίπατο για ακόμη μια εβδομάδα στην διοργάνωση η Βέντσπιλς που διέλυσε με 111-74 την Τσβόλε. Ο Μπέρζινς με 22π ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα για τους νικητές που έδειξαν την διαφορά δυναμικότητας. Βήμα πρόκρισης έκανε η Κίεβ που πήρε το ντέρμπι με την Κόρμεντ 80-78 και πλέον θα αντιμετωπίσουν χωρίς άγχος το φαβορί του ομίλου.

Group L

Η ουραγός του Τουρκικού πρωταθλήματος Μπαχτσεσεχίρ δεν αντιμετώπισε την παραμικρή δυσκολία κόντρα στην Λέιντεν (93-71).Ο Κλάρκ με 22π (11/16 2π) ήταν καταλυτικός για τους Τούρκους. Στην πιο σημαντική αναμέτρηση της αγωνιστικής η τρομερή σε πρωτάθλημα και Ευρώπη Καρσίγιακα υπέταξε την Ενισέι με 85-74 κατακτώντας παράλληλα ένα καλό μαξιλαράκι εν όψει ισοβαθμίας. Ο Μπέρι με 27π πρώτος σκόρερ του αγώνα για τους Ρώσους.