20.6 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

FIBA Europe Cup: Νίκη για τον Κεραυνό, εντυπωσιάζει η Καρσίγιακα (vids)

Μια νίκη και μια ήττα για το κυπριακό μπάσκετ στην Ευρώπη. Συνέχισαν με νίκες η πρωτοπόρος και η ουραγός του τουρκικού πρωταθλήματος

Group A

Την πρώτη της νίκη στην Ευρώπη πέτυχε στην έδρα της η Πέκσι. Οι Ούγγροι ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα και με κορυφαίους τους Σμίθ και Μπούντιμιρ επιβλήθηκε 87-77 της Λέιντεν. Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι η Μπενφίκα επικράτησε ευκολότερα από το τελικό 77-68 της Ίντερ Μπρατισλάβας.

Group B

Από την κόλαση του -10 γύρισε ο Κεραυνός που με πρωταγωνιστές τους Χάγκινς και Μιχαήλ νίκησε την μαχητική Κάπφενμπεργκ με 76-70 . Στην άλλη αναμέτρηση του ομίλου η Ιρόνι τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Ολλανδική Τσβόλε αλλά την γλίτωσε στο τέλος (92-90). Ο Τζόνσον με 21π ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα.

Group C

Βαριά ήττα υπέστη στην Γερμανία ο ΑΠΟΕΛ (112-68) από την Μπαϊρόιτ. Οι γηπεδούχοι είχαν 14/27 τρίποντα και τον Τρείβις στους 31π. Η διαφορά δυναμικότητας ήταν σημαντική, με τον Ντεντί να ξεχωρίζει για τους Κύπριους. Στην Λετονία η Πρίστινα ήταν ανταγωνιστική για παραπάνω από ένα ημίχρονο αλλά επιθετικά δεν είχε τις επιλογές της Βέντσπιλς και μοιραία ηττήθηκε με 104-84.

Group D

Ανώτερη για 40 λεπτά ήταν η Οραντέα που δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Φρίμπουργκ (60-79). Οι Ελβετοί ήταν άστοχοι πίσω από τα 6,75 (3/21). Μπορεί η Μπαχτσεσεχίρ στην Τουρκία να αγνοεί την νίκη και να είναι τελευταία με 0-6 στην Ευρώπη όμως τα καταφέρνει καθώς έκανε διπλό πρόκρισης απέναντι στην Σίμπιου με 81-83.

Group E

Πέρασε από τις Βρυξέλλες η πρωτοπόρος του τουρκικού πρωταθλήματος. Με πρωταγωνιστική του Εμπαγέ με 24π η Καρσίγιακα έφτασε με ευκολία στο 66-79. Στο Σαρλερουά η ομώνυμη ομάδα κυριάρχησε και  διέλυσε την Γκρόνινγκεν με 87-56 με τον Μπίν να σημειώνει 33π.

Group F

Με χαρακτηριστική άνεση πέρασε από το Κίεβο η Τσμόκι που διέλυσε την τοπική ομάδα με 74-99. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πολλές λύσεις επιθετικά με την ουκρανική ομάδα να μην μπορεί να ακολουθήσει. Στην Σόφια η Λέφσκι κέρδισε δύσκολα την Ντνίπρο και εξακολουθεί να διατηρεί πιθανότητες πρόκρισης. Ο Γιάνγκ με 18π ήταν καθοριστικός στο τελικό 85-78.

Group G

Εντός έδρας νίκη που την κρατά ζωντανή στην μάχη της πρόκρισης πέτυχε η Σοντερτάλιε απέναντι στην Μπάλκαν με σκορ 93-83. Οι Σουηδοί με 15/26 τρίποντα πάτησαν γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Στο Κράσνογιαρσκ η Ενισέι κέρδισε με 97-87 την Κλούζ ενώ πρώτα είδε το 69-45 στο 24 να εξανεμίζεται. Παρότι η διαφορά έφτασε στους 5 λίγα λεπτά πριν το τέλος οι Ρουμάνοι ξέμειναν από δυνάμεις.

Group H

Αήττητη παρέμεινε η Κόρμεντ που νίκησε δύσκολα με 81-75 την Κατάγια. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο χωρίς να ανοίξουν την πολύ μεγάλη διαφορά. Για τους Φινλανδούς που είχαν κορυφαίο τον Ουότερς με 23 πόντους ήταν η τρίτη ήττα και πλέον είναι με το ένα πόδι εκτός συνέχειας. Ένα σουτ του Έβανς 7 δεύτερα πριν το φινάλε χάρισε την νίκη στη Μπάκεν απέναντι στην Λέγκια στην Βαρσοβία με 83-84.

Επόμενη αγωνιστική: Κατάγια - Λέγκια, Κόρμεντ - Μπάκεν