16.1 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

FIBA Europe Cup: Νίκη για Σάσαρι αλλά όλα θα κριθούν στην ρεβάνς (vid)

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Σάσαρι και Βούρτσμπουργκ μετά τον πρώτο τελικό του FIBA Europe Cup στην Σαρδηνία. Το 89-84 αφήνει και τις δύο μεριές ευχαριστημένες και παράλληλα σε επαγρύπνηση.

Οι ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι δίνοντας προτεραιότητα στην επίθεση. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια στα 30 λεπτά του αγώνα με το παιχνίδι να είναι σκληρό ντέρμπι. Στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο η Σάσαρι βρήκε λύσεις ενώ οι Γερμανοί έκαναν εύκολα λάθη με την διαφορά να φτάνει τους 11 (89-78 39').  Με την πλάτη στον τοίχο η Βίρτσμπουργκ βρήκε τρίποντο ενώ με ακόμη 3 βολές έκλεισε θετικά το ματς.

Ο Ρεσόν Τόμας με 27π και 11ρ οδήγησε την ομάδα του στην νίκη. Ο Γουέλς με 22π κράτησε σε επαφή με το σκορ τους Γερμανούς.

Το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο. Το +5 δίνει ένα μικρό μαξιλάρι στην Ιταλική πλευρά όμως εντός η Βίρτσμπουργκ μπορεί να κερδίσει οποιαδήποτε ομάδα σε αυτό το επίπεδο.