21.4 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

FIBA Europe Cup: Με τρίποντο στην εκπνοή η Νες Ζιόνα στον τελικό! (vids)

Συναρπαστικό φινάλε επιφύλασσε ο πρώτος ημιτελικός του Final Four του Εurope Cup, με την τυπικά διοργανώτρια, Νες Ζιόνα, να εξασφαλίζει την παρουσία της στον τελικό με τρίποντο του Ουέιν Σέλντεν, 9" πριν την λήξη του αγώνα με την Πάρμα Περμ. Στον μεγάλο τελικό θα συναντήσει την Όστροφ Βιελκοπόλσκι, όπου επικράτησε της Οραντέα με σκορ 77-66.

Ποιος είπε ότι το FIBA Europe Cup στερείται από θέαμα και τρομερά φινάλε. Κι όμως όλα αυτά τα είχε ο πρώτος ημιτελικός του Final Four της διοργάνωσης που διεξάγεται στο Τελ Αβίβ, με την Νες Ζιόνα να ανακηρύσσεται νικήτρια απέναντι στην ρώσικη, Πάρμα Πεμρ, με σκορ 81-80.

Απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Ουέιν Σέλντεν, ο οποίος σημείωσε το κρίσιμο τρίποντο στο φινάλε και χάρις σε αυτόν οι Ισραηλινοί θα διεκδικήσουν τον πρώτο ευρωπαϊκό τους τίτλο.

Πάντως η Πάρμα Περμ είχε την ευκαιρία να «κλέψει» την νίκη στο τέλος με διπλή προσπάθεια, όμως το σουτ του Μπόρις Σάβοβιτς στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο «ήρωας» Ουέιν Σέλντεν με 24 πόντους (4/6τρ.). Από την πλευρά των ηττημένων προσπάθησε περισσότερο ο Άντας Γιουσκεβίτσιους, σημειώνοντας 17 πόντους με 4/7 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 50-46, 65-68, 80-81

Δείτε την στατιστική του αγώνα ΕΔΩ

Στον δεύτερο ημιτελικό της ημέρας τα πράγματα ήταν πιο ξεκάθαρα, καθώς η Όστροφ Βιελκοπόλσκι επικράτησε άνετα της Οραντέα με σκορ 77-66 και οι Πολωνοί τσέκαραν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το πιο καθοριστικό, καθώς οι Πολωνοί με ένα επιμέρους 25-8 απέκτησαν μία ασφαλή διαφορά και από τότε δεν την έχασαν ποτέ ξανά.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν απολύτως ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από 34 πόντους η καθεμία. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζορτζ Ερλ Κελ με 19 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ ενώ από την Οραντέα ξεχώρισε ο Νίκολα Μάρκοβιτς με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 32-43, 46-57, 66-77