15.3 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

FIBA Europe Cup: Με «σκούπα» στον τελικό η Αβελίνο (vids)

Η Ιταλική Αβελίνο είναι η πρώτη φιναλίστ του FIBA Europe Cup καθώς πέρασε με 72-82 από την έδρα της Μπάκεν και με συνολικό σκόρ (144-157) πέρασε με δύο νίκες στους τελικούς της διοργάνωσης.

Γράφει ο Γιάννης Μπίτας

Το παιχνίδι ήταν αρκετά μέτριο στην αρχή με το άγχος να κυριεύει ειδικά την άμαθη Μπάκεν. Η Αβελίνο ανέβασε την απόδοση στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με σκορ 33-48. Στην 3η περίοδο Οι Μπέαρς ανέκαμψαν και επανήλθαν στην διεκδίκηση της νίκης αλλά και της πρόκρισης την οποίαν και άγγιξαν 3 λεπτά πριν το τέλος όταν προηγήθηκαν με 72-71. Κάπου εκεί η σαφώς πιο έμπειρη ιταλική ομάδα με σερί 0-11 έβαλε άδοξο τέλος στο όμορφο παραμύθι των Δανών. Όσον αφορά τους πρωταγωνιστές ο ημιτελικός είχε πολλούς. Από τους νικητές ο Φεσένκο ήταν πρώτος σκόρερ με 19 ενώ 18 πέτυχε ο Φιλούι. Ο Μπίσοπ ήταν ο καλύτερος των γηπεδούχων.

Την Πέμπτη στις 20:30 θα διεξαχθεί η ρεβάνς Γκρόνινγκεν-Βενέτσια με τους πρωταθλητές Ιταλίας να καλούνται να προστατέψουν το +10.

Ζωντανά από το κανάλι της FIBA θα προβληθεί ο αγώνας.