Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

FIBA Europe Cup – Μάχες “φωτιά” στα ημιτελικά

Γνωστές έγιναν οι 4 ομάδες θα διεκδικήσουν το φετινό FIBA Europe Cup. Η Μπαχτσεσεχίρ έκανε την έκπληξη στην Λετονία και θα αντιμετωπίσει την Μπάκεν. Καρσίγιακα - Μπαϊρόιτ το άλλο ζευγάρι με τον τουρκικό εμφύλιο να είναι πιθανός.

Τσμόκι Μίνσκ - Μπάκεν Μπέαρς 87-93 (153-172)

Στα ημιτελικά της διοργάνωσης προκρίθηκε η Μπάκεν. Οι πρωταθλητές Δανίας δεν χρειάστηκαν το +13 της πρώτης αναμέτρησης καθώς κέρδισαν εύκολα και στο Μίνσκ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι από την αρχή, άνοιξαν ακόμα και διψήφιες διαφορές. Ο Σάλας με 23π προσπάθησε να βάλει εκ νέου την Τσμόκι στην μάχη δίχως να τα καταφέρει. Δίκαιη η πρόκριση των αρκούδων.

Βέντσπιλς - Μπαχτσεσεχίρ 90-112 (167-190)

Στην Λετονία οι Τούρκοι της Μπαχτσεσεχίρ σόκαρε τους πάντες καθώς ισοπέδωσε στα πρώτα 15 λεπτά την Βέντσπιλς φτάνοντας την διαφορά στους 34(21-55 και αργότερα 53-87). Ο Τρέϊ Γκόλντεν πέτυχε 41π και double double(2/2 βολές, 9/12 2π, 7/13 3π) έχοντας τρομερή ευστοχία. Οι Λετονοί μάζεψαν αλλά είπαν ένα πικρό αντίο στην διοργάνωση σε μια ντροπιαστική βραδιά.

Καρσίγιακα - Κίεβ 88-67 (177-138)

Εύκολα όπως αναμενόταν πήρε την πρόκριση η Καρσίγιακα. Η Κίεβ προέβαλε αντίσταση μόνο στο πρώτο ημίχρονο αλλά στην συνέχεια η διαφορά άνοιξε με τους γηπεδούχους να έχουν και το +18 της Ουκρανίας ως προίκα. Ποικιλία στο σκοράρισμα για τους νικητές, ο Πάβλοφ με 23π πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης για την Κίεβ που έκανε μια αξιόλογη πορεία ως του "8" του FEC.

Μπαϊρόιτ - Κλούζ  100-87 (182-170)

Στο τελευταίο λεπτό κρίθηκε το 4ο εισιτήριο των ημιτελικών. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ για μεγάλο διάστημα. Οι Γερμανοί πάτησαν γκάζι στην 3η περίοδο όπου και πήραν προβάδισμα 14 πόντων (82-68 στο 30'). Ωστόσο δεν σκόραραν για 4 λεπτά στην 4η και η αναμέτρηση έγινε εκ νέου ντέρμπι. Η Κλουζ μείωσε σε 90-85 στα 0:47 πριν την λήξη, μα οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι σε βολές και τρίποντα σε αντίθεση με τους Ρουμάνους. Σκόραραν όλοι αγωνίστηκαν για την Μπαϊρόιτ, ο Πίκ με 23π καλύτερος της Κλουζ.