Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

FIBA Europe Cup: Κυπελλούχος Ευρώπης η Σάσαρι (vids)

Κυπελλούχος Ευρώπης για πρώτη φορά στην ιστορία της έγινε η Ντιναμό Σάσαρι που κατάκτησε το FIBA Europe Cup μετά τις Φρανκφούρτη, Ναντέρ και Βενέτσια. Η κούπα παρέμεινε σε ιταλικά χέρια.

Βούρτσμπουργκ - Σάσσαρι 79-81 (163-170)

Οι Γερμανοί μπήκαν πιο δυνατά και προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το κατάμεστο S.Oliver Arena που τους έδωσε ώθηση. Με καλές επιθετικές επιλογές διατηρούσαν διαφορές ακόμα και άνω των 5 πόντων που έπρεπε να καλύψουν(26-19 10'). Το ίδιο σκηνικό και στην συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου που έληξε με 46-41 υπέρ της Βίρτσμπουργκ. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Σάσσαρι είδε το ματς να της ξεφεύγει (57-46 25') όμως σοβαρεύτηκε κάλυψε την διαφορά ενώ πέρασε μπροστά. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι ομάδες πήγαν πόντο-πόντο όμως το +5 της Σαρδινίας ήταν αρκετό ενώ στο τέλος με τα υποχρεωτικά φαουλ των γηπεδούχων για να σταματάει ο χρόνος η Σάσσαρι πήρε και το διπλό με 79-81. Πιέρ, Σμιθ και Τόμας κράτησαν ζωντανή την Ιταλική ομάδα. Πρώτος σκορερ του αγώνα ο Μπόουλιν με 20π για τους ηττημένους.

Αναγνώρισαν την προσπάθεια της ομάδας τους οι Γερμανοί που χειροκρότησαν κατά την απονομή των μεταλλίων της 2ης θέσης. Πανηγύρια για τους φιλάθλους των Ιταλών που ταξίδεψαν.