17.1 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Φενέρμπαχτσε – Μπάγερν 98-91: Τις εντυπώσεις οι «Βαυαροί», τη νίκη οι «κιτρινόμαυροι» (vids)

Σε ένα ντέρμπι με τα όλα του, η Φενέρμπαχτσε, που αγωνίστηκε χωρίς τον Χέις-Ντέιβις, κατάφερε να ξεπεράσει το «εμπόδιο» της συγκινητικής απόψε Μπάγερν (παρατάχθηκε χωρίς τον Σερτζ Ιμπάκα), αφού επικράτησε με 98-91 στην παράταση, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Euroleague.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής περιόδου, με τους «Βαυαρούς» να παίρνουν προβάδισμα με τον Μπούκερ (76-78) και στη συνέχεια να έχουν την ευκαιρία με τρίποντο του Λούτσιτς για το +5. Ο Ντόρσεϊ το εκμεταλλεύτηκε, ισοφάρισε στα 43" (78-78) και ο Γουίλμπεκιν πέτυχε ένα τεράστιο σουτ στα 9.6" μπροστά στον Ομπστ για το 81-78. Ο ίδιος, όμως έκανε φάουλ για τρεις βολές στον Φρανσίσκο, με τον Γάλλο γκαρντ να στέλνει το ματς στην παράταση (81-81).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η γερμανική ομάδα ξέμεινε από δυνάμεις, επιτρέποντας στη Φενέρμπαχτσε να πάρει... εύκολους πόντους, ενώ στη δική της περίπτωση οι επιθέσεις δεν ήταν οι καλύτερες δυνατές. Έτσι, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήρε τη νίκη που την κράτησε σταθερά σε τροχιά... τετράδας.

Σημαντικό παράσημο για τον Γιώργο Παπαγιάννη, που, με το μπλοκ που έκανε στον Ντάνκο Μπράνκοβιτς μόλις στην πρώτη επίθεση της Μπάγερν στο ματς, έγινε ο 8ος παίκτης στην ιστορία της Euroleague που φτάνει τα 200 μπλοκ. Οι άλλοι 7 είναι ο Έντι Ταβάρες, ο Μπράιαντ Ντάνστον, Κάιλ Χάινς, Φρανκ Βάσκεθ, Άλεξ Τάιους, Τιμπόρ Πλάις και Γιαν Βέσελι.

Κορυφαίος των γηπεδούχων ο Γουίλμπεκιν με 30 πόντους και 6/10 τρίποντα, ενώ ο Πιερ ολοκλήρωσε τον αγώνα με double-double (15 πόντοι, 10 ριμπάουντ). Απ' τη Μπάγερν, ο Φρανσίσκο ήταν 1ος σκόρερ με 21 πόντους, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, με τον Μπούκερ να προσθέτει άλλους 16 (5 ριμπάουντ).

Με τη νίκη αυτήν, η τούρκικη ομάδα έφτασε τις 13 νίκες σε 21 αγώνες, ενώ το σύνολο του Πάμπλο Λάσο υποχώρησε στο 8-13.