24.5 C
Δευτέρα, 27 Μαΐου, 2024

Ευρωλίγκα: “Σκότωσε” την Παρτιζάν στο τέλος ο Νέντοβιτς, νίκες για Φενέρ και Μακάμπι (vids,pics)

Ο Νέντοβιτς στο (πρώτο σερβικό ντέρμπι στην Ευρωλίγκα) με φοβερό τρίποντο λίγο πριν την εκπνοή χάρισε το πολύτιμο διπλό στον Ερυθρό Αστέρα που έφτασε τις 5 σερί νίκες. Χωρίς πόντο έμεινε η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο τελευταίο (1:30') της αναμέτρησης. Καταιγιστική η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, διέλυσε την Άλμπα μέσα στο Βερολίνο. Επέστρεψε στις νίκες η ομάδα της Κωνσταντινούπολης, με τον Κάρσεν Έντουαρντς να έχει 13 πόντους. Μία άστοχη Βαλένθια επέστρεψε στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά κατέρρευσε στην τελευταία περίοδο. Λορένζο Μπράουν και Νταρούν Χίλιαρντ είχαν από 15 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Παρτιζάν- Ερυθρός Α.: 73-76

Εικόνα που έμοιαζε περισσότερο με τον Δόκτορ Τζέκιλ και Μίστερ Χάιντ, είχαν οι δύο αιώνιοι αντίπαλοι του Βελιγραδίου στο πρώτο ημίχρονο. Η Παρτιζάν μπήκε αποφασιστικά στην αναμέτρηση και με τον Ματίας Λεσόρ να κάνει ότι θέλει στο αντίπαλο ζωγραφιστό, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20-11 μετά τα πρώτα δέκα λεπτά.

Οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν αποθαρρύνθηκαν, αλλά απάντησαν με ένα επιμέρους σερί 13-2 στο εξκίνημα της δεύτερης περιόδου. Δεν σταμάτησαν όμως εκεί. Κυριάρχησαν και στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου και με το σκορ της περιόδου στο 29-13, πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 40-33

Ανασυντάχθηκε η Παρτιζάν στο τρίτο δεκάλεπτο και με τους Μάνταρ και Παπαπέτρου να σημειώνουν από εφτά και έξι πόντους αντίστοιχα, ισοφάρισε σε 52-52, πριν ο Χασάν Μάρτιν δώσει και πάλι το προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου. Όλα λοιπόν θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς συνέχισε την ανοδική της πορεία στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε το προβάδισμα και πάλι. Μάλιστα με καλάθι του Κέβιν Πάντερ με 3' να απομένουν για τη λήξη, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +6 (71-65). Όμως κάπου εκεί σίγησαν. Ο Ερυθρός με τον Βιλντόθα να σημειώνει 2 σερί τρίποντα, ισοφάρισε σε 73-73. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν την άμυνα, με το κρύο αίμα του Νεμάνια Νέντοβιτς να μιλάει στο τέλος και τους ερυθρόλευκους να παίρνουν την 5η σερί τους νίκη, αλλά και την πρώτη μάχη στο αιώνιο ντέρμπι της Σερβίας.

Άλμπα-Φενέρμπαχτσε: 75-105

Ήδη από τα πρώτα (5') της αναμέτρησης η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε ένα προβάδισμα δώδεκα πόντων (17-5). Οι Βερολινέζοι όμως έκλεισαν καλά το πρώτο δεκάλεπτο όμως και με ένα σερί 8-3, μείωσαν στο -6 με το σκορ της περιόδου να είναι 24-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, ανέβασαν ρυθμούς και έπαιξαν φανταστικό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Με τους Μάρκο Γκούντουριτς και Τζόναθαν Μότλεϊ να δημιουργούν τα περισσότερα προβλήματα στην άμυνα της Άλμπα, η Φενέρ απέκτησε 19 πόντων στο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 54-35, με την Άλμπα να έχει να σκαρφαλώσει ένα βουνό στο δεύτερο μέρος.

Στον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό συνέχισε η Φενέρμπαχτσε και στην τρίτη περίοδο. Ότι ήθελε έκανε η τουρκική ομάδα στην επίθεση, καθώς έβρισκε όπως ήθελε τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Ο Κάρσεν Έντουρντς μάλιστα άρχισε να μπαίνει και αυτός στον χορό με την Φενέρ να φτάνει στο +34 στο (29'), με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 84-54.

Δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι ούτε στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι. Συντήρησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, ο Δημήτρης Ιτούδης έκανε εκτεταμένο ροτέισον, με το τελικό 104-75 να μην αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης.

Μακάμπι-Βαλένθια: 84-68

Πολύ χαμηλό το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Παρά το γεγονός πως και οι δύο ήθελαν να τρέξουν και να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, αντ΄αυτού "έσπασαν" τα καλάθια. Η πρώτη περίοδο βρήκε τους γηπεδούχους στο +5 με το σκορ στο 15-10.

Η απουσία του Κρις Τζόουνς ήταν εμφανής στις τάξεις της Βαλένθια και αυτό φάνηκε περίτρανα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Ισπανοί ήταν άστοχοι έξω από τα 6.75 (5/14) και αυτό σιγά σιγά άρχισε να εκμεταλλεύεται η Μακάμπι. Με τον Μπράουν να αρχίζει να ζεσταίνεται, σε συνεργασία με τον Νίμπο, η ομάδα του λαού απέκτησε μία διψήφια διαφορά που συντήρησε μέχρι το ημίχρονο. Το σκορ ήταν στο 35-27 υπέρ των Ισραηλινών.

Παρόλο το κακό της πρώτο ημίχρονο, η Βαλένθια άρχισε να δείχνει σφυγμό στην επίθεσή της. Με τους Αροστέγκι και Ντούμπλιεβιτς να δίνουν τον ρυθμό, οι Ισπανοί μείωσαν στο καλάθι ένα λεπτό πριν τέλος της τρίτης περιόδου πριν οι Μπράουν και Χίλιαρντ επαναφέρουν την Μακάμπι στο +6, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 53-47 για την ομάδα του Όντεντ Κάτας.

Ο τρόπος που έκλεισε το δεκάλεπτο βοήθησε την Μακάμπι να βρει ρυθμό. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν την Βαλένθια να επιστρέψει και πάλι στην αναμέτρηση, ξέφυγαν με διψήφιες διαφορές (67-56 και 76-58) και κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι έριξαν λευκή πετσέτα. Το τελικό 84-68 έδωσε το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα στη Μακάμπι που μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα επέστρεψε στις νίκες.