19.2 C

Europe Cup: Ο Δίπλαρος έσπασε το αήττητο του Κεραυνού(vids)

Η Μπαλκάν(3-0) ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπυ κορυφής του τέταρτου ομίλου του FIBA Europe Cup, κάμπτοντας εντός έδρας την αντίσταση του Κεραυνού Στροβόλου(2-1) με σκορ 85-76 στην παράταση.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Μιχάλη Κακιούζη έμεινε πίσω με διψήφια διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όμως κατέθεσε ψυχή και βρέθηκε από το -10(68-58) του 37ου λεπτού στο +1(70-71), 24 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή. Ο Δίπλαρος με 1/2 βολές έστειλε το ματς στην παράταση εκεί όπου οι Βούλγαροι κυριάρχησαν και έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Έλληνας γκαρντ ήταν κομβικός σημειώνοντας 21 πόντους και 8 ασίστ, ενώ ο Ιβάνοφ πρόσθεσε 29 πόντους και 4 τελικές πάσες. Για τον Κεραυνό, ο Κρουμπάλι έμεινε μακριά από τον καλό εαυτό του όσον αφορά το σκοράρισμα ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 11 πόντους και 17 ριμπάουντ. Ο Μπερνς και ο Στυλιανού ήταν οι κορυφαίοι επιθετικά με 24 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 19-17,37-35,58-48,71-71(τέλος κανονικής διάρκειας),85-76(λήξη παράτασης)