25.2 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

EuroLeague: Την «πάτησαν» δύο, στη Μπαρτσελόνα το ντέρμπι (vids)

Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα ήταν η πρώτη μέρα της εναρκτήριας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας, με την Μπαρτσελόνα να νικάει εντός έδρας στο ντέρμπι με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με τη Ζαλγκίρις, να κάνουν την έκπληξη «αλώνοντας» την έδρα της Αναντολού Εφές και του Ολυμπιακού αντίστοιχα.

Στο άδειο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός έμοιαζε για τρία δεκάλεπτα να έχει το παιχνίδι με τη Ζαλγκίρις στα δικά του χέρια. Ωστόσο στην τελευταία περίοδο κατέρρευσε και ηττήθηκε (67-68). Οι «ερυθρόλευκοι» λοιπόν μπήκαν με το... αριστερό στη νέα σεζόν, καθώς έχασαν έναν αγώνα που φαινόταν ότι θα πάρουν, από μία αντίπαλο η οποία δεν τρομάζει φέτος και η οποία έχασε αρκετούς παίκτες το περασμένο καλοκαίρι, αλλά και τον προπονητή της Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, με τον τελευταίο να μετακομίζει στην Καταλονία για λογαριασμό της Μπαρτσελόνα. Δείτε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Ο «Σάρας» πάντως έκανε ιδανική πρεμιέρα στη διοργάνωση ως προπονητής των «μπλαουγκράνα», καθώς οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 76-66 επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας εντός έδρας, στο μεγάλο παιχνίδι της πρώτης «στροφής». Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν δίχως το Νίκολα Μιλουτίνοφ, καθώς ο Σέρβος σέντερ έμεινε στη Ρωσία, όπως συνέβη άλλωστε και με τον Γιάνις Στρέλνιεκς. Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Στο χρονικά πρώτο παιχνίδι της σεζόν, η Αναντολού Εφές υποδέχτηκε τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης κι έπεσε θύμα έκπληξης, χάνοντας από τους Ρώσους (69-73). Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, όμως με μία εκπληκτική τελευταία περίοδο στην οποία επικράτησε με 24-15, κατόρθωσε να φύγει με το διπλό από την Κωνσταντινούπολη. Κορυφαίος των θριαμβευτών ο Κέβιν Πάνγκος ο οποίος σταμάτησε στους 23 πόντους και τις 7 ασίστ. Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Στο Τελ Αβίβ, η Μακάμπι ένιωσε να απειλείται στην πρώτη περίοδο από την Άλμπα Βερολίνου, με το σύνολο του Αΐτο Γκαρσία Ρενέσες να προηγείται με 10 πόντους (29-19). Ωστόσο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έσφιξαν την άμυνά τους στη συνέχεια και μπόρεσαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, φτάνοντας στη νίκη με 80-73. Ο Άντζελο Καλοϊάρο ήταν ο άνθρωπος του αγώνα για τους πρωταθλητές Ισραήλ, καθώς πέτυχε 18 πόντους κι αποτέλεσε το «κλειδί» για την επικράτηση. Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Τέλος στη «Φοντέτα», η Βαλένθια ήταν το μεγάλο φαβορί με αντίπαλο τη Βιλερμπάν, μετά και την πρόσφατη νίκη της στο ίδιο γήπεδο, σε φιλικό τουρνουά. Παρ' όλα αυτά στο παρκέ η αλήθεια ήταν διαφορετική και οι «νυχτερίδες» ζορίστηκαν πολύ από τους Γάλλους οι οποίοι «πούλησαν ακριβά το τομάρι τους». Ένα καλάθι του Βέλγου πόιντ γκαρντ Σαμ Φαν Ρόσομ στα 16'' πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης ήταν αρκετό για να δώσει στην ομάδα του Χάουμε Πονσαρνάου τη νίκη (65-63), καθώς ο Νουά αστόχησε στην εκπνοή στο σουτ που θα έδινε τη νίκη στους φιλοξενούμενους. Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Διαβάστε τις δηλώσεις του Γιώργου Μπαρτζώκα ΕΔΩ.